КС визнав неконституційними окремі положення закону про НАБУ

Національне антикорупційне бюро України створено 2015 року

Велика палата Конституційного Суду України від 16 вересня розглянула справу за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України окремих положень закону України "Про Національне антикорупційне бюро України". Про це повідомила пресслужба КСУ.

Об этом сообщает DEDAL

Суд визнав окремі положення закону такими, що не відповідають нормам Конституції про наділення президента України повноваженнями створювати Національне антикорупційне бюро України, призначати на посаду та звільняти з посади директора НАБУ, визначати трьох осіб до складу комісії з проведення конкурсу на зайняття посади директора НАБУ, визначати одного члена комісії зовнішнього контролю для проведення незалежної оцінки (аудиту) ефективності діяльності бюро, його операційної та інституційної незалежності та затверджувати положення про Раду громадського контролю та про порядок її формування, ідеться у повідомленні.

"Конституційний Суд закрив провадження у справі про перевірку на відповідність Конституції України абзацу першого частини першої статті 1 закону в частині визначення Національного антикорупційного бюро України як "державного правоохоронного органу", – повідомили у пресслужбі.

У КС зазначили що Верховна Рада України має невідкладно привести положення законодавства у відповідність із цим рішенням. Положення закону, визнані неконституційними, втрачають силу через три місяці з дня ухвалення Конституційним Судом рішення.

"Рішення Конституційного Суду є обов’язковим, остаточним і таким, що не може бути оскаржено", – підкреслили в КС.

Національне антикорупційне бюро України створено 2015 року. З моменту заснування його очолює юрист Артем Ситник. Згідно із законодавством, завдання НАБУ – протидія корупційним правопорушенням, учиненим вищими посадовими особами.

У травні 2020 року до КС надійшло подання від 51 народного депутата. У ньому йшлося про те, що п’ятий президент України Петро Порошенко, призначаючи директора НАБУ, вийшов за межі своїх повноважень.

28 серпня КСУ оприлюднив рішення за цим поданням. Суд дійшов висновку, що указ про призначення Ситника був неконституційним, оскільки в Основному законі чітко визначено перелік посад, на які призначає президент (серед них директора НАБУ немає). Видавши указ про призначення Ситника, Порошенко перевищив свої конституційні повноваження, вважають в КСУ.

При цьому в КСУ підкреслили, що рішення не поширюється на правовідносини, що виникли унаслідок виконання Ситником посадових обов’язків. Представник президента України в Конституційному Суді, народний депутат від "Слуги народу" Федір Веніславський пояснив, що рішення КСУ не несе загрози справам, які розслідує антикорупційне бюро: всі дії, учинені директором НАБУ до 28 серпня, вважатимуться легітимними й конституційними.

НАБУ назвало рішення Конституційного Суду черговим кроком на шляху знищення інституційної незалежності відомства.


Джерело статті: “http://gordonua.com/ukr/news/politics/ks-viznav-nekonstitutsijnimi-okremi-polozhennja-zakonu-pro-nabu-1518748.html”

 

СМАРТ-БЛОГИ