12.01.21 19:02 Антоновщина та східні слобожани

Тамбовське повстання (відоме також як Антоновщина) було мабуть єдиним масовим антибільшовицьким рухом на території великоруських губерній. Вочевидь це було зумовлено тим, що повстанські території були заселені не звичайним російським селянством, а нащадками козацьких поселенців, в тому числі й українського походження. Повстання охопило Тамбовську, Воронезьку, Саратовську та Пензенську губернії. Станом на зиму 1920/1921 до лав «антонівців» долучилося близько 50 тис. повстанців, здебільшого це були вже сформовані групи, які стихійно піднялися проти більшовицьких продрозкладок.

Об этом сообщает Министерство правды

Більшість з цих людей ще кілька років тому симпатизувала соціалістичним ідеям (не стільки у більшовицькій, скільки в есерівській версії), навіть служила революційній владі; втім відчувши реалізацію цих ідей на собі, взялися за зброю. Було утворено об’єднану партизанську армію Тамбовського краю, що складалася з 1-ї, 2-ї та 3-ї повстанських армій. Остання (3-тя) складалася з мешканців Півдня Вороніжчини (слобідські українці) і командував нею отаман Іван Колесников (уроджений в українському с. Стара Калитва на Острогожчині). Чисельність колесниківців доходила до 15 тис. повстанців. Оперували вони на південних повітах Воронізької та східних повітах Харківської губерній (тепер це Воронізька обл. РФ та Луганська обл. України).

Окрім антонівців Колесников успішно співпрацював із ще одним ватажком східно-слобідських повстанців – отаманом Каменюкою (махновської орієнтації). Втім, відсутність належної повстанської організації на фоні високої організованості більшовиків стала головною причиною поразки. Вже влітку 1921 більшовики фактично подолали опір. А далі Голодомор і репресії зробили свою справу, суттєво розукраїнізувавши східні слободи та розкозачивши сусідні краї.

На фото – портрет отамана Івана Колесникова, командувача 3-ю повстанською армією «антонівців».

Більше в моєму особистому телеграм-каналі: https://t.me/NKruk


Джерело статті: “https://censor.net/ru/blogs/3241391/antonovschina_ta_shdn_slobojani”

 

СМАРТ-БЛОГИ