субота21 грудня 2024
g-novosti.in.ua

Безкарність ТЦК: чому українці самі винні в тому, що військові комісари порушують закон і права людей.

Не вперше працівники ТЦК порушують закон та права громадян. Деяким з них суди призначають штрафи, але жодної кримінальної відповідальності. Фокус дізнався, як військові комісари перевищують свої повноваження, і чому не всіх із них карають відповідно до законодавства.
Безнаказанность ТЦК: почему украинцы ответственны за нарушения закона и прав граждан со стороны военкомов.

У четвер, 19 грудня, в мережі з'явилося відео, на якому співробітники ТЦК та правоохоронці використовують газ у салоні автомобіля, в якому перебував цивільний громадянин. Це сталося у Вишгороді Київської області.

За словами постраждалого Антона, це була випадковість, ніхто в нього не стріляв і тілесних ушкоджень не було, тому він хоче "закрити ці питання за кілька днів" і не бути на слуху.

У свою чергу поліція Київщини розпочала службове розслідування, причетні до інциденту правоохоронці були відсторонені від виконання службових обов'язків до завершення розслідування. Тоді ж у Міноборони заявили, що проводять перевірку інциденту, а всі причетні будуть притягнуті до відповідальності відповідно до українського законодавства.

Однак це не перший випадок порушення закону працівниками ТЦК, але скільки з них вже були притягнуті до відповідальності?

ТЦК порушують закон: скільки військоматів були покарані

Він зазначив, що дії представників ТЦК у Вишгороді виходять за межі наданих цим особам прав і повноважень, оскільки Конституція забороняє військовослужбовцям брати участь у порушеннях прав і свобод цивільних осіб. В результаті військомати можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності, їм загрожує штраф від 17 до 34 тисяч гривень. Однак також можлива і кримінальна відповідальність з покаранням у вигляді позбавлення волі на строк від 8 до 12 років.

"Інформація щодо кримінальних справ, вироків є взагалі закритою, і звичайній особі таку інформацію неможливо дізнатися", — сказала вона.

Чому не карають працівників ТЦК?

Адвокат Леонтьєв впевнений, що безкарність посадових військовослужбовців пов'язана з відсутністю органів військової юстиції.

"Військова служба правопорядку максимально, що може зробити, це скласти протокол про адмінправопорушення — 17–34 тисячі штрафу — в той час, як те, що роблять працівники ТЦК, — це особливо небезпечні тяжкі злочини з покаранням від 8 до 12 років позбавлення волі. Але вони не можуть бути притягнуті до відповідальності, тому що ВСП не є правоохоронним органом", — сказав адвокат.

За його словами, на працівника ТЦК, який порушив закон, складають матеріал про адміністративне правопорушення, направляють його до суду, який виносить остаточне рішення і може накласти штраф. Адвокату відомо про два випадки, коли військомати були оштрафовані.

Так влітку Радехівський районний суд Львівської області притягнув до відповідальності військоматів, які мобілізували заброньованого чоловіка.

"Було відомо, що особа заброньована, а вони перевищили свої службові повноваження і призвали його. Працівники ВСП склали на них матеріали про адмінправопорушення і притягли до відповідальності", — розповів Леонтьєв.

Крім цього, Верховинський районний суд Івано-Франківської області також покарав працівників ТЦК за неправомірні дії.

Зате Марченко зазначила, що, можливо, військомати порушують права людей і закон через те, що не проводиться певна юридично-правова робота керівника з підлеглими, не роз'яснюються їхні права та обов'язки в рамках виконання службових функцій. Крім цього, вона припускає, що, можливо, співробітники ТЦК можуть мати дозвіл вести себе таким чином.

"Дійсно, мало випадків притягнення до кримінальної відповідальності за порушення прав людини. Це створює прецедентну думку, що якщо нас не карають, значить можемо себе таким чи іншим чином вести", — пояснила адвокат.

Для того, щоб представники ТЦК перестали порушувати права людей, на думку Марченко, потрібно, щоб правоохоронна система почала працювати в напрямку проведення розслідувань щодо злочинів військоматів. Більш того, варто, щоб люди, які страждають від дій військоматів, не боялися про це говорити.

"На моїй практиці стільки було порушень, але коли доходить до того, що треба звернутися до правоохоронних органів, написати заяву, люди відмовляються це робити", — зазначила вона.

Поліна Марченко вважає, що, якби були якісь способи і приклади стягнення — дисциплінарні, адміністративні, кримінальні — то порушень було б менше.

Нагадаємо, 20 грудня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що випадок у Вишгороді є "ганебним", Міноборони реагує негайно. Тоді як за словами першого заступника міністра оборони Івана Гаврилюка, призначено службове розслідування стосовно дій ТЦК.

В той же день в мережі з'явилося відео, як в Харкові співробітники ТЦК затримали чоловіка. За інформацією очевидців, його повалили на дорогу, вдарили і забрали оновлювати дані.