Звертаючись до розмови з 15 політиками та експертами з п’яти європейських країн, The Washington Post пише, що, переживши одне президентство Трампа, вони краще підготовлені до другого. Зокрема, повідомляється, що єврочиновники розробляють різноманітні плани на випадок непередбачених ситуацій у сфері безпеки та торгівлі.
Серед іншого, зазначається, що найбільші занепокоєння викликає обіцянка пана Трампа ввести високі мита на імпорт. Щоб "заспокоїти Трампа", в Європі почали складати списки відповідних рішень і окреслили стратегії переговорів. При цьому найбільш вразливою до підвищення тарифів називають економіку Німеччини. "Перспектива торгової війни з Трампом посилює побоювання щодо рецесії. Німецький економічний інститут попередив, що тарифи Трампа можуть призвести до збитків німецьких компаній у розмірі 162 мільярдів доларів", — йдеться в матеріалі.
Іншою темою для занепокоєння в Європі вважають позицію Дональда Трампа щодо НАТО та російсько-української війни. За інформацією WP, у разі своєї перемоги на виборах республіканець має намір змусити офіційний Київ поступитися територією і піти на мирну угоду з Росією. "Щоб застрахуватися від зміни позиції Вашингтона, НАТО взяло на себе частину обов'язків США з надання допомоги Україні, а країни Європи збільшили свої військові витрати. Однак європейські чиновники визнають, що втрата підтримки США стане руйнівним ударом", — зазначає The Washington Post.
Підсумовуючи, видання акцентує, що європейські чиновники вважають прихильність Трампа до України у її війні проти Росії невизначеною і усвідомлюють, "наскільки високі ставки".
Експерт вважає, що навіть якщо між європейцями та американцями пробіжить чорна кішка і рівень допомоги Києву значно зменшиться, "причин для паніки немає". "При таких розкладах, окрім Європи, яка залишиться, ще більшу роль відіграватимуть такі країни, як Японія та Південна Корея. І те, і інше — економічно надпотужні. Японія взагалі — четверта економіка у світі, а Південна Корея приблизно десята. Тобто, повинні розуміти, що підтримка України буде. Єдине — це буде переформатування і, більше того, переформатування також може стосуватися і НАТО. Якщо Вашингтон захоче вийти з Альянсу, то не виключаю, що ті ж Японія та Південна Корея туди зайдуть, оскільки вони розуміють нагальну потребу в цьому блоці", — зазначає Іван Ус.
На його думку, у Токіо та Сеула є свій інтерес, щоб більш активно підтримувати Україну: "Для Південної Кореї — це протидія Північній Кореї, а для Японії це вікно можливостей для повернення північних територій у вигляді Курильських островів".
Моделюючи ситуацію за окресленим сценарієм, експерт припустив формування нового світового порядку, де "Європа, Японія, Південна Корея і, можливо, інші країни регіону, які бояться Китаю, зокрема, Австралія та Філіппіни будуть в тісному зв'язку з Україною".
Відповідаючи на запитання про те, скільки часу може зайняти відповідне геополітичне переформатування, Іван Ус зазначив: "Враховуючи досить високу мотивацію Європи з одного боку та Японії і Південної Кореї з іншого, не думаю, що тут йдеться про роки. У разі відходу від євродому і, відповідно, допомоги Україні Сполучених Штатів, вважаю, вже до завершення 2025 року буде сформовано новий альянс на підтримку нашої країни".
Досить цікавим, вважає експерт, є те, як США поведуть себе в подібній ситуації. Якщо Сполучені Штати зрозуміють, що випадають з гри, прогнозує Іван Ус, то навряд чи вони захочуть "так просто втратити свою нинішню роль і, залишившись наодинці з собою, опинитися на периферії глобальних світових процесів".
Зазначивши, що зараз не 50-60-ті роки, коли в європейців "взагалі не було економіки", експерт додав: "Зараз початок XXI століття, коли економіки великі і можливості витрачати на свою безпеку в Європи є, а американцям дійсно важко. Поряд з цим, говорити про розрив відносин між Європою і США не доводиться. Так, Трамп хоче ввести 100% мито на товари з країн, які відмовляються від використання долара США в міжнародній торгівлі. Але тут ще слід враховувати характер Трампа, який дуже любить налякати всіх до безумства, а потім пропонувати зустрітися десь посередині. Те, що Вашингтон вводитиме економічні мита — це однозначно у випадку з Китаєм, а от з Європою поки питання ще відкрите. Однак, як би там не було, це не означає, що євроатлантичне співробітництво між Європою і США суттєво охолоне, і, тим більше, буде розірвано".
Підкресливши, що в сфері безпеки альтернативи США для Європи поки немає і найближчим часом не буде, Тарас Загородній зазначив: "Європа також особливо не прагне віддалятися від США, оскільки крім Польщі та країн Балтії ніхто особливо й не чухає з тими 2% на оборону від ВВП. У будь-якому випадку, повинні чітко розуміти, що Захід — це завжди про торги, тобто, це не про любов, а про розрахунок".
Російсько-українська війна, переконаний політолог, наочно продемонструвала, що "всі ці прославлені європейські цінності — не більше ніж казки". "Згадайте, коли на початку поточного року ЗСУ почали знищувати російські НПЗ, одразу ж вийшов голова Пентагону Остін і, прекрасно розуміючи, які нісенітниці і дурниці говорить, заявив, що, мовляв, нафтопереробні заводи є цивільною інфраструктурою, по якій не можна бити. А чому так сталося? А тому, що американським корпораціям перед виборами потрібна була дешева