субота21 грудня 2024
g-novosti.in.ua

Без шлюбу, розлучення та виплат: юристи роз'яснили негативні наслідки кібератаки на державні реєстри.

Кібератака російських хакерів 19 грудня призвела до тимчасового призупинення роботи державних реєстрів. Юристи розповіли Фокусу, чи зможуть громадяни зареєструвати шлюб, розлучення або народження дітей.
Без брака и развода: юристы раскрыли негативные последствия кибератак на государственные реестры, включая проблемы с выплатами.

Оскільки в Україні внаслідок кібератаки не функціонують державні реєстри, зокрема Реєстр актів цивільного стану громадян, звичайним громадянам України буде фактично неможливо отримати певні витяги або зареєструвати шлюб, розлучення чи народження дитини, як в межах країни, так і за кордоном. Проте, можливо, держава найближчим часом тимчасово введе певні паперові процедури, хоча й існує висока ймовірність, що до відкриття доступу до реєстрів взагалі не відбудеться жодних реєстрацій.

"Звичайно, тимчасові проблеми з роботою реєстрів вплинуть на звичайне життя, адже більшість значних нотаріальних дій вимагають доступу до реєстру для перевірки нотаріусом або реєстратором інформації. Деякі дії, наприклад, посвідчення копії документа або перекладу можуть здійснюватися нотаріусом у паперовій формі. Наскільки мені відомо, реєстрація актів цивільного стану, наприклад, народження дитини, може здійснюватися за допомогою паперових носіїв, але точно займе більше часу для отримання паперових документів", — коментує адвокат, партнер SLA Attorneys Олексій Волохов.

Кибератака российских хакеров вызвала остановку работы реестров, подчиненных Министерству юстиции

За словами Анни Даніель, адвоката, керуючого Адвокатським бюро "Анна Даніель", згідно з вимогами законодавства ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" відомості про народження фізичної особи та його походження, усиновлення, позбавлення та відновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Відсутність доступу до реєстрів означає неможливість будь-якої реєстрації — шлюбу, розлучення, свідоцтва про смерть, свідоцтва про народження

На її думку, тепер також ускладниться до відновлення роботи Реєстру отримання послуг для громадян України, які постійно проживають за кордоном. "Наприклад, державна реєстрація зміни імені та розірвання шлюбу проводиться дипломатичними представництвами та консульськими установами України. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану", — говорить адвокат.

Юристи також бачать у зупинці роботи реєстрів ризики для отримувачів субсидій та виплат, особливо якщо йдеться про нові заяви на субсидії або соціальну допомогу чи виплати.

"Питання соцвиплат, субсидій, кредитування — все це буде чекати відновлення роботи реєстрів. Проте важливо зберігати спокій і з розумінням ставитися до проблеми. Сподіваюся, вона буде вирішена досить швидко, щоб уникнути значних фінансових та інших втрат", — говорить Олексій Волохов.