В Україні внаслідок кібератаки не працює реєстр актів цивільного стану громадян, а це означає, що громадяни не зможуть отримати певні витяги або зареєструвати шлюб, розлучення, народження дитини, підтвердити факт шлюбу чи розлучення.
Як зазначив адвокат, партнер SLA Attorneys Олексій Волохов, більшість значущих нотаріальних дій потребують доступу до державного реєстру для перевірки нотаріусом або реєстратором відомостей. "Деякі дії, наприклад, засвідчення копії документа чи перекладу, можуть здійснюватися нотаріусом у паперовій формі. Наскільки мені відомо, реєстрація актів цивільного стану, наприклад, народження дитини, може здійснюватися за допомогою паперових носіїв, але це точно займе більше часу для отримання паперових документів", — говорить Олексій Волохов.
Відсутність доступу до реєстру робить неможливим реєстрацію всіх актів цивільного стану, тобто внести дані про шлюб, розлучення, народження дитини чи смерть громадянина в реєстр поки що неможливо. Тим часом, за словами адвоката, керуючого Адвокатським бюро "Анни Даніель" Анни Даніель, відповідно до вимог законодавства (ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану") відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення і відновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Юристи також говорять про ризики для отримувачів виплат і субсидій. Адже реєстри необхідні державним органам для перевірки відомостей про особу, яка подала заяву на отримання допомоги чи субсидії.
"Питання соціальних виплат, субсидій, кредитування — все це чекає відновлення роботи реєстрів. Проте важливо зберігати спокій і з розумінням ставитися до проблеми. Сподіваюся, вона буде вирішена досить швидко, щоб уникнути значних фінансових та інших втрат", — говорить Олексій Волохов.
Ще один реєстр, робота якого зупинена, — Державний реєстр речових прав на нерухоме майно. І тут експерти вказують на неможливість угод з купівлі-продажу або передачі у спадщину нерухомості.
"Тимчасова відсутність доступу до реєстрів може створити значні труднощі для громадян, особливо в ситуаціях, пов'язаних із продажем або купівлею майна. Продаж або купівля нерухомого майна (квартир, будинків, земельних ділянок) вимагає ретельної перевірки даних у Державному реєстрі прав на нерухоме майно. Без доступу до реєстру неможливо точно перевірити, чи є продавець законним власником нерухомості. Це створює ризик шахрайства або подвійного продажу майна", — пояснив керуючий партнер Адвокатського Об'єднання "Віннер Партнерс" Сергій Литвиненко.
За його словами, реєстр фіксує наявність іпотек, арештів та інших обтяжень. Без цих даних покупець не може бути впевнений, що майно не має прихованих зобов'язань. "Нотаріус не зможе зареєструвати перехід права власності без офіційного підтвердження з реєстру. Це означає, що навіть підписаний договір не набере юридичної сили", — попередив експерт.
Ще одна проблема через зупинку реєстру — неможливість оформлення іпотечного кредиту в банках. "Відсутність доступів до реєстрів обмежує можливість банків видавати кредити, забезпечені заставою або іпотекою, оскільки внесення обтяження банком на час відсутності доступів до реєстрів неможливе", — сказав Віктор Діденко, заступник голови правління Глобус Банку. Отже, внаслідок зупинки державного реєстру банки не зможуть видавати нові іпотечні кредити, оскільки вони забезпечені нерухомістю, про яку наразі неможливо отримати повну інформацію з реєстру.
Юристи також говорять про негативні наслідки російської кібератаки на роботу бізнесу в Україні, адже внаслідок кібератаки зупинив свою роботу Держреєстр юридичних і фізичних осіб — підприємців. "Паралізована та частина роботи, яка вимагає внесення відомостей або отримання відповідної інформації. Тобто будь-які реєстраційні дії, як створення/припинення підприємств, внесення змін до відомостей про юридичних осіб і ФОП — все відкладено", — говорить юрист Дар'я Щербакова.
Поки що у владі заявляють про відновлення роботи реєстрів протягом наступних двох тижнів. На цей час експерти радять уникати певних дій, які потребують реєстрації. Любов Полишкевич попередила: робота в реєстрах в ручному режимі неможлива, тому навряд чи тут спрацює якийсь компенсатор.
0Борис Калініченко зазначив: відсутність доступу до даних реєстрів протягом двох тижнів значною мірою вплине й на діяльність судової системи України, оскільки суди на всіх етапах розгляду справ активно використовують інформацію з ЄГРПОУ, ГРВП, РАГС тощо.
"Враховуючи те, що XakNet Team — хакерська група, яка взяла на себе відповідальність за кібератаку, заявила не лише про викрадення даних реєстру, а також і про видалення основної та резервної копії даних, не думаю, що в такій ситуації можливе створення якихось компенсаційних механізмів, окрім як відновлення даних реєстрів", — говорить юрист. На його думку, термін відновлення даних реєстрів залежить від того, наскільки сильно постраждали резервні копії даних, а також, чи був зашифрований доступ до відповідних серверів зловмисниками.
Краще почекати відкриття реєстрів, адже наразі укладення угод містить високі ризики, кажуть юристи
"На сьогоднішній день Україна входить до десятки найбільш цифровізованих країн світу, що безумовно позитивно впливає на життя суспільства та економіку. Водночас, такий рівень цифровізації інформаційної інфраструктури робить її вкрай вразливою для хакерських атак. Тому ГП "НАІС" і Мін'юст, по-перше,