субота22 лютого 2025
g-novosti.in.ua

Нові контракти для мобілізованих: чи зміняться терміни демобілізації та вимоги військових?

Після "Контракту 18-24" в Україні почали розробляти контракти для мобілізованих, які матимуть чіткі терміни служби. Однак не всі військовослужбовці з радістю сприйняли цю новину. Фокус з'ясував, що в ЗСУ думають про нову ініціативу ОП та як відбуватиметься демобілізація.
Новые соглашения для мобилизованных: как это повлияет на сроки демобилизации и требования военнослужащих?

Офіс президента розробляє контракти для мобілізованих з чіткими термінами служби. За словами заступника керівника ОП Павла Палиси, зараз розглядаються варіанти умов для бійців, які прийшли до армії в різні роки.

Служба з чіткими термінами: що зміниться

"Прораховується контракт для мобілізованих, це ще стадія розробки та досліджень, але найголовніше, на мою думку, що може дати цей контракт людям, які мобілізовані та вже служать, прийшли добровільно або недобровільно — це не має значення, вони отримують чіткі терміни служби", — сказав Павло Палиса.

Контракти для мобілізованих матимуть різні умови, в залежності від року призову. Наприклад, ті, кого призвали в армію в 2022 році, після підписання контракту зможуть звільнитися через умовні шість місяців, у 2023 — через 9-10 місяців, у 2024 — через інший період з додатковими бонусами.

"Але потрібно розуміти, що це стане можливим, коли будуть створені певні умови. Ми не можемо обнажити фронт, ми не можемо позбавити бойовий елемент здатності виконувати завдання. Власне, над створенням цих умов працює велика команда людей", — підсумував він.

Народний депутат від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко заявив, що контракти для мобілізованих з чіткими термінами служби повинні бути вже зараз.

Він зазначив, що демобілізація та чіткі терміни служби дуже потрібні для мотивації бійців, однак зараз чути лише обіцянки. Нардеп підкреслив, що минулого року з мобілізаційного законопроекту була вилучена його норма про демобілізацію. Тоді ж обіцяли зробити окремий законопроект протягом шести місяців, однак досі нічого немає.

"Влада принципово не хоче цього робити, і чим далі, тим ситуація з особовим складом, а відповідно і на фронті — погіршується", — підсумував Гончаренко.

Контракти для мобілізованих: що про них думають військові

"Багатьох мобілізованих шантажують тим, що якщо вони хочуть отримати "офіцера", то повинні підписати контракт. Тут питання в тому, які будуть плюшки від того, що ти підпишеш цей контракт", — заявив він.

Боєць не вважає, що військові підписуватимуть контракти для мобілізованих, якщо це буде лише заради підпису. Він зазначив, що якщо мета ініціативи — це залишити в армії професійних, навчений та розумних військовослужбовців, то для них слід створити відповідні умови, щоб вони були мотивовані для цього.

"А якщо просто відслужити три роки і далі йти на дембель, то ніхто, я думаю, не підпише. Адже всі розуміють, що тільки буде оголошено перемир'я, можна буде, швидше за все, звільнитися. Тому тут питання в тому, які плюшки будуть", — пояснив він.

У свою чергу колишній нардеп, військовослужбовець ЗСУ Ігор Луценко вважає, що для оцінки контрактів для мобілізованих потрібно більше деталей.

Він виступає за чіткі терміни служби, адже в країні достатньо мобілізаційного ресурсу, чоловіків, які "могли б один одного по кілька років змінювати на фронті". В результаті рівномірно б розподілялася обов'язок по захисту України, зате зараз протилежна ситуація, і це неправильно, переконаний військовий.

За словами Палиси, звільнення з армії бійців буде можливим після створення "певних умов". На думку Луценка, це означає, що можна не звертати уваги на контракти для мобілізованих

"Це означає, що просто коли вирішать, тоді і будуть відпускати. Так воно і зараз є", — пояснив він і додав, що якби зараз було "стабільне перемир'я, то всіх би почали відпускати з армії.

Ігор Луценко зазначив, що відповідно до нинішніх контрактів, термін служби автоматично подовжується через воєнний стан.

Зате Бліщик зазначила, що військові, які давно в ЗСУ, розуміють, чому влада не може назвати чітких термінів служби.

"У нас в країні війна, росіяни лізуть величезною силою, у них нарощується виробництво зброї, техніки, всього. Вони зараз дуже круто працюють своїми безпілотниками. І відпустити тих, хто воює з 2022 року, — це означає, що фронт наш рухне, і ми просто не утримаємо цю країну", — сказала військова.

Йдеться про найбільш досвідчених та наймотивованіших військових. За її словами, держава втратила той час, коли потрібно було призивати до армії і інших громадян, щоб досвідчені бійці передавали новобранцям свій досвід, потім йшли на заслужений відпочинок та демобілізувалися.

"Але враховуючи, що ці кроки не були зроблені, тому що дуже довгий період всі якраз і сподівалися на отих перших добровольців, які пішли, кинули все, не роздумуючи, взяли в руки зброю. Навіть вони не думали, оформлені вони зараз чи ні. Держава розраховувала саме на таких людей. І всі думали, що війна закінчиться, і саме тому ніяких кроків не робилося в цей час", — пояснила вона.

Анастасія Бліщик уточнила, що зараз всі бачать, що війна затягується. Навіть незважаючи на те, що іноземні партнери говорять про домовленості та закінчення війни, військова вважає, що всім варто зрозуміти, що мобілізація повинна продовжуватися далі. Адже для того, щоб діючих бійців відпустили додому, потрібно, щоб до армії прийшли новобранці.

"Держава повинна зараз робити все для того, щоб зацікавлювати цих людей, щоб вони йшли. Мобілізація повинна продовжуватися, тому що ми всі розуміємо, що зараз умовно на кілька років припинять стріляти, будуть домовленості, але Росія наростить свої сили і далі знову завдасть потужного удару по нашій країні", — додала вона.

Не всі бійці підтримують ідею з новим контрактом: в чому причина

Боєць ЗСУ Станіслав Бунятов з позивним "Осман" вважає, що мобілізовані українці, які вступили в армію на початку повномасштабного вторгнення, вже не підпишуть ніяких контрактів.

"Наша влада і суспільство зробили все можливе, щоб залишки ідейних бійців не мали ніякої мотивації продовжувати службу в армії", — сказав "Осман".

"Можливо, їм погіршать умови, які є відповід