Під час війни та активної мобілізації чоловіків призивного віку в Україні, відповідно до закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", кожен військовозобов'язаний повинен у встановлений повісткою або мобілізаційним розпорядженням термін з'явитися до ТЦК та СП. Якщо цього не зробити, більше того, якщо це повториться, настане покарання. Тож, коли настає кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації і що саме загрожує людині? Деталі розповіли юристи.
За одну неявку до військкомату передбачена адміністративна відповідальність. Відповідно до закону(ст. 210 КУоАП), порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400-5100 грн).
За одну неявку до військкомату передбачена адміністративна відповідальність
Якщо повторно протягом року скоєно порушення, це тягне за собою накладення іншого вже штрафу — у сумі від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100-8500 грн).
"Аналогічна санкція встановлена і за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (ст. 210-1 КУоАП)", — додала юрист.
"Штрафи будуть накладатися протягом трьох місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше одного року з моменту його скоєння. Ці штрафи можуть призначати і заочно, без складання протоколу. Будь-яка заборгованість, яка була у особи, визначена рішенням суду і не виконана в установленому порядку, буде стягнута. Тому краще відразу оплатити штраф", — попереджає Анна Даніель, адвокат, керуюча Адвокатським бюро "Анни Даніель".
Штрафи будуть накладатися протягом трьох місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше одного року з моменту його скоєння
Державна виконавча служба має автоматизовану систему виконавчих проваджень (АСІП). Тому після відкриття виконавчого провадження та внесення відомостей про особу до реєстру боржників, ця система автоматично знаходить її рахунки в банках, і тоді на них накладається арешт.
Якщо проігнорувати штраф від ТЦК та СП, інформацію про порушника передадуть до виконавчої служби, а дані про нього внесуть до Єдиного реєстру боржників. Постановлення направляють для примусового виконання в орган державної виконавчої служби за місцем проживання, роботи або за місцезнаходженням майна боржника.
Виконавча служба спочатку перевіряє наявність майна та банківських рахунків. Рахунки арештовуються автоматично, тим часом, на майно обмежень не накладають. Однак збільшення штрафів може стати підставою для обмеження користування майном, і за законом, за умови накопичення великої суми боргів, виконавці мають повне право арештовувати і майно.
Деякі порушення мобілізаційного законодавства тягнуть за собою покарання у вигляді позбавлення волі. "Якщо військовозобов'язаний або резервіст пройшов військово-лікарську комісію і проігнорував мобілізаційне розпорядження, такі дії вважаються ухиленням від мобілізації. У цьому випадку законодавством України передбачена кримінальна відповідальність", — пояснює Мирослава Мостова.
Відповідно до ст. 336 Кримінального кодексу України, ухилення від призову на військову службу за мобілізацією карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.
Ухилення від призову на військову службу за мобілізацією карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років
Однак реальне покарання можуть замінити випробувальним терміном, що зараз трапляється дуже часто. Якщо суд врахує нетяжке правопорушення, а військовозобов'язаний визнає свою провину, буде співпрацювати зі слідством, нічого не буде заперечувати, у багатьох випадках призначають випробувальний термін за ст. 75 Кримінального кодексу. Наприклад, випробувальний або так званий "умовний" термін може тривати від 6 місяців до 3 років, але найпоширеніший — від року до двох.
Тюремний термін за ухилення від мобілізації — не рідкість, суди в останній час досить часто приймають такі рішення. Наприклад, у ЗМІ повідомляли про рішення Хмельницького міськрайонного суду про позбавлення волі на три роки громадянина за ухилення від мобілізації. За даними слідства, 18 березня цього року обвинувачений прийшов до ТЦК, щоб стати на військовий облік, після чого пройшов ВВК, яка визнала його придатним до служби.
Чоловікові видали "бойову" повістку, і він повинен був з'явитися для служби 20 березня. Однак громадянин проігнорував повістку, і було відкрито кримінальне провадження. На суді він визнав провину і пояснив, що боїться йти на військову службу. Суд визнав чоловіка винним в ухиленні від мобілізації (ст. 336 Кримінального кодексу) і призначив покарання у вигляді трьох років позбавлення волі.
Мирослава Мостова зазначила: досі в Україні в окремих випадках мобілізаційні заходи щодо чоловіків здійснюються з грубими порушеннями чинного законодавства України та прав громадян.
"Тому, якщо ви зіткнулися з незаконною мобілізацією, ви маєте право повідомити про такі обставини правоохоронні органи. Також слід звернути увагу, чи належним чином оформлена повістка про виклик до ТЦК та СП. Перед відвідуванням ТЦК та СП необхідно уточнити, чи маєте ви право на відстрочку", — додала вона.
Однак, якщо прав на відстрочку немає і військовозобов'язаного направили на ВВК, то необхідно заздалегідь підготувати всю наявну медичну документацію про стан здоров'я.
Адвокат звернула увагу, що в більшості ТЦК та СП вимагають, щоб інформація про стан здоров'я військов