неділя22 грудня 2024
g-novosti.in.ua

Чому ТЦК мобілізують заброньованих: як оформити відстрочку та чому важливо особисто відвідати військкомат.

Представники ТЦК неодноразово мобілізували осіб з бронюванням, аргументуючи це відсутністю даних у системі "Оберіг" та неприйняттям паперових документів. Фокус з'ясував причини цього та пояснює особливості надання броні.
Почему ТЦК призывает мобилизованных: как получить отсрочку и зачем лично посещать военкомат.

Під час повномасштабного вторгнення працівники ТЦК і СП неодноразово зловживали своїм становищем та порушували права людей. Народний депутат, член комітету Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Федієнко зазначив, що до нього надходить багато звернень від українців та організацій щодо протиправних дій військових комісаріатів.

"Вимушений констатувати, що намітилася нова тенденція — працівники ТЦК примусово мобілізують осіб, які мають при собі документи, що підтверджують їх бронювання", — сказав Олександр Федієнко.

За його словами, представники ТЦК аргументують це тим, що ці особи відсутні в системі "Оберіг", а паперові документи не визнаються.

Мобілізація заброньованих: чому ТЦК не визнає паперові документи

"Хоча ми ввели електронний реєстр "Оберіг", де має бути інформація про бронювання, то, звісно, якщо документ є справжнім, то він має бути обов'язково продубльований в системі "Оберіг". Зараз це робиться дуже швидко, просто, відповідні алгоритми розроблені", — сказав Федір Веніславський.

Він зазначив, що якщо людина має лише паперовий документ, якого немає в системі "Оберіг", то у працівників ТЦК можуть виникнути сумніви щодо його справжності. Наразі вся інформація про бронювання повинна бути в "Оберіг", однак паралельно особа може мати паперовий документ.

"В плані бронювання ТЦК і СП виконують по суті лише роль внесення інформації в базу даних та обліку заброньованих осіб", — сказав Роман Істомін.

За його словами, після отримання документа про бронювання людина повинна прийти в ТЦК для внесення змін до бази даних.

На запитання, яким чином з'являється інформація про бронювання особи в "Резерв+", Істомін зазначив, що ТЦК не займається функціонуванням додатку, однак заявлено, що в "Резерв+" інформація підтягується з бази даних "Оберіг". Таким чином, якщо в системі "Оберіг" немає інформації про бронювання, то вона не з'явиться в "Резерв+".

У прес-службі Сухопутних військ повідомили, що відповідно до законодавства, підприємства, що здійснюють бронювання військовозобов'язаних, повинні оформити відстрочку в ТЦК і СП, на території відповідальності яких вони розміщуються. Тоді як у разі оформлення бронювання через портал "Дія" переведення особи на спеціальний військовий облік засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів здійснюється автоматично.

Натомість бронювання, оформлене без використання "Дії", не з'являється в реєстрі автоматично. Тому підприємствам потрібно надати ТЦК інформацію про бронювання.

"Без наявності повідомлення про бронювання ТЦК і СП немає підстав для внесення даних про бронювання в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних і резервістів", — йдеться в повідомленні.

ТЦК і СП перевищують свої повноваження

"Після того, як особа звернеться до суду, звичайно, ця мобілізація буде визнана незаконною, з ТЦК будуть стягувати кошти на правову допомогу. І поки вони не несуть жодної відповідальності за свої дії, на жаль, це буде продовжуватися. Їх повністю покриває і Національна поліція, і Державне бюро розслідувань, які фактично продемонстрували свою повну нездатність і неспроможність працювати", — заявив Ростислав Кравець.

Він переконаний, що непризнання представниками ТЦК паперових документів про бронювання є протиправним, так як військові комісари порушують закон. За словами Кравця, ТЦК мають всі повноваження перевірити інформацію про бронювання, якщо та була їм повідомлена. Враховуючи те, що вони це не роблять і все одно мобілізують громадян з бронюванням, адвокат вважає, що їх можна притягнути до відповідальності не лише за перевищення повноважень, а також і за державну зраду.

"Передбачена відповідальність у вигляді позбавлення волі терміном до 13 років. На жаль, представники ГБР нічого не роблять для того, щоб навести порядок у цій сфері", — пояснив Ростислав Кравець.

Натомість адвокат радить військовозобов'язаним громадянам, які опинилися в подібній ситуації, відмовлятися від мобілізації, вимагати складання відповідних протоколів у зв'язку з наявністю бронювання і виконання ГБР своїх повноважень.

Нагадаємо, адвокат Олексій Панасенко повідомив, що заброньовані від мобілізації українці можуть виїхати за кордон у відрядження. Важливо, щоб поїздка була пов'язана саме з роботою, а не вирішенням особистих питань.

Раніше повідомлялося, що заявку на бронювання можна подати через "Дію". На її обробку потрібні добу, тоді як повідомлення про результат надійде на електронну пошту і в розділ "Зверніть увагу".