В Нацбанку раніше повідомили, що обмеження на перекази на картки повинні вплинути на схеми з використанням карток, так звані дропи. Ігор Ясько, адвокат, керуючий партнер ЮК Winner, зазначає, що це дійсно впливає на активність користувачів схем, адже завдяки IBAN банки та фінансовий моніторинг мають більше інструментів для контролю.
"IBAN-платежі містять більше даних про відправника та отримувача: їх реквізити, ІПН, призначення платежу. Це ускладнює використання "дропів" — підставних осіб для переказу підозрілих коштів. У випадку переказів між картками (p2p) відстежити та обґрунтовано зв'язати джерело коштів складніше", — коментує Ігор Ясько.
З цим погоджується і податковий консультант Олександра Томашевська, яка вказує на те, що ризик шахрайства також менший, якщо переказ здійснюється на IBAN. "При переказі за реквізитами IBAN власник рахунку бачить прізвище, ім'я особи-отримувача коштів, може подати заяву на повернення коштів, точно знаючи отримувача. Тобто платежі з рахунка на рахунок за IBAN більш безпечні", — говорить експерт.
Тому використання IBAN необхідне для отримання банками повної інформації як про відправника, так і про отримувача: фактично, система одразу має повне досьє на тих, хто бере участь у банківській транзакції.
"IBAN-платеж можна порівняти з рентгенівським знімком переказу — він показує всю внутрішню структуру операції. Банки отримують не просто номер рахунку, а повний комплект даних. Такая прозорість надає банкам потужні інструменти контролю і, що очевидно, підвищує прозорість — це ускладнює використання так званих "дроп-рахунків" для проведення підозрілих операцій", — пояснив Яків Воронин, адвокат, керуючий партнер Адвокатського бюро Якова Воронина.
Він також зазначив: схеми з підставними особами стають занадто ризикованими при використанні IBAN. "В 2024 році банки вже розірвали відносини з більш ніж 80 тис. клієнтів через участь у схемах "дропів" — і це ще до нововведень. Процентний ризик блокування рахунків усіх учасників схеми при використанні IBAN стає максимальним. IBAN стає фільтром — він не забороняє перекази, а робить їх максимально прозорими для багатьох видів контролю", — зазначив адвокат.
О будь-яких операціях на IBAN податкова не дізнається, а от про ті, які визначені банком підозрілими, у ГНС інформація буде
"Податкова потенційно може аналізувати перекази, що здійснюються через IBAN, як додатковий дохід фізичних осіб, особливо якщо платежі регулярні або значні за обсягом. Згідно з чинним законодавством, будь-який дохід фізичних осіб, не звільнений від оподаткування, підлягає сплаті податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) і військового збору. Якщо фізична особа не задекларувала такий дохід, податкова може ініціювати перевірку та виставити зобов'язання по сплаті податків", — зазначає Ігор Ясько.
На його думку, наявність ІПН у платіжних документах (за умови переказу IBAN) спрощує роботу податкових органів з виявлення потенційно незадекларованих доходів. Однак питання в тому, що саме сьогодні прямого доступу у ГНС до банківських операцій фізичних осіб немає. Тобто, про будь-які операції ГНС не дізнається, а от про ті, які визначені банком підозрілими, у ГНС інформація буде.
Під перевірку може потрапити майже будь-який IBAN-переказ, однак на практиці увагу привертають регулярні надходження значних сум
"Тобто з кожної тисячі гривень "непоясненого" доходу за законодавством доведеться сплатити 230 гривень податків. А якщо суми значні — навантаження, відповідно, серйозніше. Поки що навантаження дещо нижче — 19,5%, тобто 190 грн податків з 1000 грн.", — говорить Яків Воронин.
Отже, зазначають опитані виданням фахівці, багатьом, хто раніше отримував значні суми на картки (або відправляв їх), доведеться "відбілити" — декларувати доходи або проводити операції через власний ФОП або компанію-юридичну особу. Якщо цього не зробити, попереджають експерти, доведеться з'ясувати стосунки з податковою і, ймовірно, сплачувати нараховані ГНС податки.
"При цьому важливо розуміти: сам факт отримання коштів через IBAN ще не є підставою для нарахування податків, основне тут — економічна суть операції та її призначення", — вважає Яків Воронин.
0І все ж, поки експерти не бачать передумов для високих ризиків посилення уваги податківців до карткових переказів українців. Принаймні, за більшістю операцій, які не вважаються підозрілими. А значить, громадяни будуть продовжувати користуватися переказами як на картковий номер, так і на IBAN. "Переказувати кошти на картку іншої особи не заборонено, і переслідувати всіх громадян України за те, що вони проводять законні операції по рахунках, і складно, і дорого для податкових органів", — резюмувала Олександра Томашевська.