"В державному секторі зрозуміло, що не вистачає військових, а також вчителів і лікарів. Їх не вистачало і до війни. Тим більше зараз, адже традиційно більшість вчителів у нас жінки, а багато з них виїхали за кордон. Ситуація аналогічна і з лікарями. Їх зараз потрібно більше. А якщо говорити про бізнес-сектор, як і завжди, тут багато вакансій у сфері обслуговування. Ця сфера — номер один за попитом. А номер два — роздрібна торгівля. Більшість вакансій спостерігається в сфері продажів (продавець, продавець-консультант). Усі хочуть продати свої товари та послуги. Традиційно не вистачає будівельників, водіїв", — розповів Михайлов.
Якщо говорити про бізнес-сектор, як і завжди, тут багато вакансій у сфері обслуговування. Ця сфера — номер один за попитом. А номер два — роздрібна торгівля
Дійсно, ринок праці потребує багатьох людей робітничих професій, свідчать дані нового дослідження Work.ua. Галузь лідерства на ринку праці знову належить категорії "Робочі спеціальності, виробництво", яка пропонує шукачам 20 992 вакансії (+1% до вересня). Натомість "Сфера обслуговування" перемістилася на друге місце (20 343 вакансій, -4% до вересня).
"Всі робітничі та інженерні спеціальності (в дефіциті). Дуже не вистачає спеціалістів СТО (слюсарів, автослюсарів), технічних спеціальностей. Дуже складно знайти їх як у великих містах, так і в районних центрах. Це справді зараз дуже велика проблема, тому що багато людей перебувають у лавах ЗСУ, а багато чоловіків бояться мобілізації і просто йдуть "в тінь"", — додає HR-експерт, власниця HR-агентства Домініка Іванова-Бекар.
Десятка найбільш затребуваних професій залишається стабільною: вантажник, водій, касир, кладовщик, кухар, менеджер з продажу, бариста, продавець-консультант, різноробочий, бухгалтер.
"Традиційно в Україні основною робочою силою були все ж чоловіки. Під час війни ситуація змінилася: частина з них служить в армії, інші виїхали. Чоловіки почали уникати офіційного працевлаштування, щоб не потрапити під призов. Вакансії, на яких переважно працювали чоловіки, складно заповнити жінками. А вакансії на важкому виробництві, сільському господарстві, такі як водії вантажівок, вимагають фізичної сили. Ці галузі потребують чоловіків", — зазначив Віталій Михайлов.
Деякі аграрні компанії впроваджують навчання для жінок тим професіям, які займали раніше тільки чоловіки, додає PR-менеджер порталу Work.ua Вікторія Белякова. Наприклад, оператор котельні та оператор виробництва. Ці вакансії пропонуються і жінкам.
Українські експерти ринку праці стверджують, що в цілому в 2024 році сильну нестачу кваліфікованих кадрів відчувають прифронтові області. Армійські потреби продовжують закривати мобілізацією працівників цивільного сектору.
Компанії вирішують проблему дефіциту кадрів по-різному: автоматизують робочі місця, залучають людей старшого віку, переформатовуючи та адаптуючи напрямок роботи
"Якщо ми говоримо про роздрібну торгівлю, у кого є бюджет, дивляться в сторону автоматизації. Те, що можна скоротити, автоматизують — скорочують і автоматизують. Залучають людей віком 55+. Якщо ми говоримо про "сині комірці", то дивляться, що можна змінити в роботі історично чоловічих професій, якимось чином адаптувати їх під жінок. Наприклад, в області логістики. Або кладовщики... Великі компанії розробляють спеціальні програми, де можна залучати жінок, автоматизують процеси", — пояснила експерт.
Сили оборони зайняли місце серед п'яти сфер, які генерують найбільше вакансій, а лідерство утримує та ж роздрібна торгівля.
За даними аналітики Work.ua, підвищення заробітної плати залишається одним з інструментів, які роботодавці використовували для подолання дефіциту кадрів у 2024 році, адже дефіцит у деяких напрямках тільки посилюється.
Тому середній дохід українців зріс на 1 000 грн. Так, в жовтні розмір середньої зарплати, яку пропонує ринок праці шукачам, зріс на 5% до 22 500 грн. В основному таку зарплату пропонують у наступних областях-лідерах:
Зросла заробітна плата у охоронців та працівників сфери безпеки. У цій категорії зріст становив 33% (з 45 000 грн до 60 000 грн). Також зросли доходи в аграрній галузі. Там пропонують в середньому 24 000 грн, що на 7% більше вересня. Наступними йдуть будівництво (27 500 грн), культурна сфера (21 500 грн), медицина, фармацевтика (22 500 грн).
За даними дослідження, зросла кількість відгуків на вакансії Сил оборони. В жовтні 42% відгуків на вакансії Сил оборони надіслали жінки, 58% — чоловіки.
Тим часом у регіонах дефіцит водіїв комунального транспорту досягає мінімум 30%. А Міненфраструктури вже розробляє всеукраїнську програму для навчання жінок управлінню великогабаритним транспортом.