На думку експертів, наразі йдеться про два основні сценарії. Перший — продовження війни протягом всього 2025 року. Другий — переговори та зупинка бойових дій до вересня 2025 року.
Найбільш імовірний сценарій — війна може тривати в різних формах і з різною інтенсивністю. Тому сподіватися на визначену дату її завершення поки що рано.
А згідно з думкою фінансового аналітика, члена Українського товариства фінансових аналітиків Андрія Шевчишина, все ж існує висока ймовірність завершення активної фази у 2025 році. Передумови для цього є — зокрема, вони в економічній ситуації в РФ, яка погіршується, а значить, говорить експерт, Кремль потенційно готовий вийти на переговорний трек. "Якщо війна продовжиться весь рік, Україні буде необхідна мобілізація, і якщо ми не вийдемо на переговорний трек, нам потрібно буде проводити більш жорстке залучення людей до армії, змінювати правила мобілізації, і це все призведе до вилучення з економіки тієї частини людей, яка зараз працює. Ми можемо зіткнутися з серйозними економічними проблемами. Додаткове залучення в армію, наприклад, 500 тисяч людей, — це і додаткові витрати з державного бюджету, і втрати реального сектора економіки, суттєве падіння обсягів податкових надходжень", — говорить Андрій Шевчишин.
На його думку, базовий сценарій — завершення активної фази або замороження в першій половині 2025 року, а далі — тривалі переговори в першій половині цього року.
"Прогнози — річ складна, і навіть у найстабільніші часи вони часто бувають невизначеними. Те, що в кінці минулого року багато економістів схилялися до думки про завершення активної фази війни в середині 2025 року, було цілком зрозуміло на основі військових подій і політичних розкладів. Однак, враховуючи нинішній стан фронту і те, як розвивається ситуація, прогнозувати чіткі терміни складно. Зараз важко сказати, чи є це найбільш ймовірним сценарієм. Війна може змінювати свої етапи, і навіть найреалістичніший прогноз може бути переглянутий залежно від нових обставин, особливо на фоні подій, які зараз ми всі спостерігаємо", — говорить начальник управління управлінського обліку та бізнес-аналізу ОТП Банк Інна Провотар. І додає: найбільш ймовірний сценарій — війна може тривати в різних формах і з різною інтенсивністю. Тому сподіватися на визначену дату її завершення поки що рано.
Перспективи отримання допомоги від міжнародних партнерів у 2025 році виглядають оптимістично, говорить Інна Провотар. За її словами, Україна вже має досягнуті домовленості про значний обсяг фінансування, очікуючи залучити понад 38 мільярдів доларів для покриття критичних невійськових витрат бюджету. Основні джерела цих коштів — це механізм Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine (ERA) від країн G7, а також програма ЄС — Ukraine Facility. Також вже підтверджено фінансування від МВФ, який збільшив транші для України з 1,8 мільярда доларів до 2,7 мільярда на наступний рік.
"Співпраця з іншими міжнародними фінансовими установами, зокрема Світовим банком, триває, що дозволить реалізувати важливі проекти, зокрема в енергетичному секторі та відновленні інфраструктури", — зазначила Інна Провотар.
З позитивного: Україна повинна отримати допомоги на 38 млрд доларів, і нова адміністрація США не вплине на цей процес
Отже, фінансові питання для України на цей рік закриті, і надходження коштів гарантовані і ніяким чином не залежать вже від рішень нової адміністрації в США. Це означає, що пенсії, виплати з бюджету і субсидії будуть забезпечені фінансовими надходженнями.
Але на 2026 рік ризики вже з’являються, говорить Андрій Шевчишин. "На 2026-й рік такі ризики є. Там частина ще буде надходжень від заморожених коштів РФ, але щодо інших програм — то погодження по них немає. І чим ближче буде до 26-го року, тим буде складніше. Потрібно буде розуміти, як покривати бюджетний розрив", — пояснив експерт.
В цілому експерти впевнені: економіка України вже показала стійкість в умовах війни, але ще один рік війни може принести складнощі і для бізнесу, і для державних фінансів.
Зараз аналітики вказують на те, що поки суттєвих валютних коливань не буде. Як повідомили в ICU, НБУ дозволив курсу гривні ослабнути за минулий тиждень лише на 0,4%, хоча був змушений збільшити інтервенції наполовину — це трохи вище середньотижневого обсягу за весь час російсько-української війни.
"Дефіцит валюти на міжбанківському ринку зріс на минулому тижні майже втричі — з $94 млн до $250 млн. В той же час в роздрібному сегменті чиста покупка зменшилась на 28% до $178 млн. Отже, загальний дефіцит валюти на ринку за підсумками чотирьох робочих днів зріс на чверть (в порівнянні з аналогічним періодом попереднього тижня) до $428 млн. Збільшення дефіциту призвело до зростання інтервенцій НБУ на 47% до $670 млн.",- розповіли в ICU. Аналітики вважають, що за умови збереження ринкового дефіциту на рівні, близькому до минулого тижня, НБУ зможе зберігати курс гривні неподалік 42 грн/дол. без особливих змін в обсягах інтервенцій.
Однак у подальшому протягом 2025 року гривну все ж очікує девальвація, на яку будуть впливати і ситуація з можливими мирними переговорами, і розклад сил на фронті, і обсяги бюджетного дефіциту, і своєчасне надходження заявлених обсягів міжнародної допомоги, і обсяги виробництва та експорту.
"До кінця року ми виходимо на курс більше 45 грн за долар. Девальвація необхідна, адже нам потрібно бюджетне фінансування. Щоб виконати план по надходженням до бюджету, в тому числі таможенні якісь надходження, які прив'язані