неділя22 грудня 2024
g-novosti.in.ua

Три роки тюрми за ухилення: які покарання за порушення військового обліку.

Деякі порушення мобілізаційного законодавства тягнуть за собою покарання. Правоохоронці нагадують, що за ухилення від призову на мобілізацію передбачено позбавлення волі від 3 до 5 років.
За уклонение от воинского учета грозит до трех лет тюремного заключения: какие последствия ожидают за нарушение воинских обязательств?

Жителя Франківщини, який отримав повістку і не з'явився в ТЦК, засудили до одного року позбавлення волі. Про це йдеться в вироку Тисменицького районного суду. 41-річного чоловіка пройшов військово-лікарську комісію. Його визнали придатним до військової служби і зобов'язали прибути в ТЦК, однак отримавши "бойову" повістку, будучи попередженим про кримінальну відповідальність за ухилення від призову на мобілізацію, чоловік там не з'явився, йдеться у вироку. У суді чоловік визнав свою провину і пояснив, що не "був готовий проходити військову службу". Також він зазначив, що повинен піклуватися про батьків похилого віку. Обвинуваченого засудили до одного року позбавлення волі за ст. 336 Кримінального кодексу України (ухилення від призову на військову службу за мобілізацією).

В Украине военнообязанных, которые уклоняются от мобилизации, могут лишить свободы

Коли настає кримінальна відповідальність за неявку в військкомат

За словами адвоката Мирослави Мостової, деякі порушення мобілізаційного законодавства тягнуть за собою покарання у вигляді позбавлення волі.

"Якщо військовозобов'язаний або резервіст пройшов військово-лікарську комісію і проігнорував мобілізаційне розпорядження, такі дії вважаються ухиленням від мобілізації. У цьому випадку законодавством України передбачена кримінальна відповідальність", — пояснює адвокат АО Evrikalaw Мирослава Мостова.

Відповідно до ст. 336 Кримінального кодексу України, ухилення від призову на військову службу за мобілізацією карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.

Проте реальне покарання можуть замінити випробувальним строком, що зараз трапляється дуже часто. Якщо суд врахує незначне правопорушення, а військовозобов'язаний визнає свою провину, буде співпрацювати зі слідством, нічого не заперечуватиме, у багатьох випадках призначають випробувальний строк за ст. 75 Кримінального кодексу. Наприклад, випробувальний або так званий "умовний" строк може тривати від 6 місяців до 3 років, але найпоширеніший — від року до двох.

Адвокат рассказал, в каком случае грозит уголовная ответственность и как ее избежать

Коли військовозобов'язаний може потрапити в розшук

Такі правопорушення, як неявка за повісткою, врученою особисто або поштою, або ігнорування направлення на проходження ВВК, тягнуть за собою наслідки. В електронному військовому обліковому документі про порушення правил військового обліку з'являється відмітка, що військовозобов'язаний знаходиться в розшуку, а співробітники ТЦК звертаються до поліції з проханням про доставку такої особи за вчинення адміністративного правопорушення. Це означає, що такі військовозобов'язані можуть бути затримані працівниками Нацполіції і доставлені в районний ТЦК і СП для складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення та винесення постанови про притягнення до відповідальності.

Якщо військовозобов'язаний двічі проігнорував явку в ТЦК, у Реєстр будуть внесені дані про те, що він знаходиться в розшуку

За порушення правил військового обліку зазвичай накладають грошовий штраф у розмірі від 17 000 до 25 500 грн. У разі, якщо штраф виписаний неправомірно, його можна оскаржити шляхом подання скарги до суду.

Потрапити в розшук можна не лише за неявку в ТЦК або ігнорування повістки. Несвоєчасна постановка на військовий облік, необновлення даних також є підставою для адміністративної відповідальності.

"Якщо ви зіткнулися з незаконною мобілізацією, ви маєте право повідомити про такі обставини в правоохоронні органи. Також варто звернути увагу, чи належним чином оформлена повістка про виклик в ТЦК і СП. Перед відвідуванням ТЦК і СП необхідно уточнити, маєте ви право на відстрочку", — додала вона.

Проте, якщо прав на відстрочку немає і військовозобов'язаного направили на ВВК, то необхідно заздалегідь підготувати всю наявну медичну документацію про стан здоров'я.

Адвокат звернула увагу, що в більшості ТЦК і СП вимагають, щоб інформація про стан здоров'я військовозобов'язаного або резервіста була внесена в систему Helsi.

"Також слід зазначити, якщо під час проходження ВВК складом комісії не були враховані наявні захворювання особи, то це є підставою для оскарження відповідного висновку ВВК", — додала Мирослава Мостова.