середа22 січня 2025
g-novosti.in.ua

Бізнес-об'єднання закликають Раду не скасовувати "правки Лозового" без попередніх консультацій з бізнесом.

Кілька бізнес-об'єднань розкритикували всі чотири законопроєкти, внесені до Верховної Ради, які передбачають зміни до Кримінально-процесуального кодексу та закону "Про прокуратуру" (№12367 та три альтернативні). Ці законопроєкти пропонують скасувати так звані "правки Лозового", які обмежують строки давності у кримінальних справах, і закликають відкласти їх розгляд до проведення консультацій з бізнесом.
Бизнес-ассоциации просят Раду не отменять "правки Лозового" без предварительных консультаций с предпринимателями.

Кілька бізнес-об'єднань розкритикували всі чотири законопроекти, внесені до Верховної Ради, що стосуються змін до Кримінально-процесуального кодексу та закону "Про прокуратуру" (№12367 та три альтернативні), які передбачають скасування так званих "правок Лозового", що обмежують строки давності у кримінальних справах, і закликають відмовитися від їх розгляду до проведення консультацій з бізнесом.

"Запропоновані зміни створюють ризики порушення принципу презумпції невинуватості, принципу змагальності сторін і покладення тягаря доведення на сторону захисту, що суттєво вплине на бізнес-середовище України", – зазначено у спільній заяві.

Її підписали Федерація роботодавців України, Асоціація підприємців-ветеранів АТО, Союз українських підприємців, Союз Diia.City United, "Маніфест 42", Коаліція бізнес-спільнот за модернізацію України, Український союз промисловців і підприємців, Міжнародне бізнес-спільнота Board, Торгово-промислова палата України.

Прийняття вказаного закону до кінця 2024 року було одним з структурних маяків програми розширеного фінансування EFF Міжнародного валютного фонду. Якщо закон не буде прийнятий до наступного перегляду програми в лютому-березні 2025 року, це може поставити під сумнів виділення наступного траншу.

Як вважають автори заяви, прийняття цих законопроектів де-факто означатиме автоматичне подовження строків досудового розслідування. Зазначається, що прийняття рішення про подовження буде віднесено до компетенції керівників територіальних підрозділів прокуратури та САП, а не слідчих суддів, як це передбачено зараз (крім законопроекту №12367-2). Це призведе до нівелювання принципу змагальності сторін у процесі, а також до необґрунтованого затягування процесів і до того, що досудове розслідування триватиме максимальний термін, передбачений законом.

Автори заяви також критикують скасування чинного положення про автоматичне закриття кримінального провадження (крім випадків сповіщення особи про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину проти життя і здоров'я), якщо після сповіщення про підозру минув термін досудового розслідування.

"Тобто тягар доведення необхідності закриття провадження перекладається на сторону захисту через подачу клопотання до суду, що вимагатиме подолання тривалого процесу розгляду і оскарження можливих зловживань строками та бездіяльності з боку прокуратури," – зазначається у зверненні.

Бізнес-об'єднання додають, що через таку невизначеність і можливість зловживань правоохоронці будуть направляти обвинувальні акти до судів, а на етапі підготовчого провадження вже нічого не можна буде зробити, і стороні захисту доведеться проходити всю процедуру судового розгляду.

"Таким чином, запропоновані зміни вносять ще більшу невизначеність у рамках кримінальних проваджень, паралізуючи і блокуючи господарську та комерційну діяльність через слідчі дії та затягування строків. Такі зміни можуть створити додаткові важелі впливу на підприємців і потенційний тиск на бізнес, а також стати підставою для свавілля правоохоронних органів," – робиться висновок у заяві.

Асоціації закликають Верховну Раду ініціювати широке обговорення з представниками бізнесу, експертами та громадськістю для розробки збалансованих змін, які сприятимуть покращенню доступу до правосуддя без створення додаткових ризиків для бізнесу.

Водночас голова Центру протидії корупції (ЦПК) Віталій Шабунін, вступивши в дискусію з підприємцями з цього питання у Facebook, вважає, що законопроект №12367-3 вирішує проблему "правок Лозового" без шкоди для бізнесу та збереження 12-місячного терміну розслідування, тоді як мета інших – "обманути українців псевдоотміною проклятих правок".

Шабунін підкреслив, що зазначений ним законопроект відповідає зобов'язанням України перед ЄС у рамках Ukraine Facility, за його прийняття Україна отримає EUR350 млн.

"У разі прийняття законопроекту виконавцям злочинів стане вигідно здавати організаторів схем НАБУ та САП… Уж ну дуже просто на мові – буквально на пальцях – роз'яснили, що йдеться про закриття дірки для порятунку ТОП-корупціонерів," – підкреслив голова ЦПК.