субота22 лютого 2025
g-novosti.in.ua

Гетманцев пропонує розтягнути гарантоване пільгове фінансування в $50 млрд на три роки замість одного.

Голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев пропонує запровадити військову цензуру витрат і продовжити гарантоване пільгове фінансування ERA в $50 млрд не на один рік, а на три роки через невизначеність у майбутньому.
Гетманцев предлагает продлить гарантированное льготное финансирование в $50 млрд на три года вместо одного.

Голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев пропонує ввести військову цензуру витрат та розтягнути гарантоване пільгове фінансування ERA у $50 млрд не на рік, а на три роки на фоні невизначеності в майбутньому.

Як заявив Гетманцев у Телеграм-каналі в п'ятницю, існує пряма залежність між подіями в міжнародній політиці та українськими фінансами, тому Україні слід критично переглянути та консолідувати всі доступні внутрішні фінансові джерела та ресурси, тобто "рахувати кожну копійку".

"Для держави - нарешті жорстко припинити тінь та корупцію. Вичистити злодіїв з влади. Це вороги, гірші за росіян. Почати оцінювати роботу фіскалів та правоохоронців за фактом знищення тіні, за результатами в цифрах надходжень, а не за кількістю порушених кримінальних справ", - заявив голова комітету.

За його словами, необхідно усунути будь-яку профанацію. Тільки від роботи Державної податкової служби Україна у 2025 році, не напружуючись, повинна отримати більше $4 млрд від детенізації, а якщо докласти зусиль - набагато більше.

"І ввести військову цензуру витрат. Ми не можемо допустити безглуздого витрачання коштів на експерименти окремих міністрів, як провальний кешбек, який дав "приріст" ВВП менше статистичної похибки. Ми повинні розтягнути гарантоване пільгове фінансування у $50 млрд не на рік, а на три роки", - підкреслив Гетманцев.

Він додав, що тотальна детенізація та економія - це те, що зараз необхідно.

Крім того, Гетманцев порадив українському суспільству нарешті повзрослішати та припинити терпіти ухилення від оподаткування, дискусії на кшталт вбивства бізнесу від додаткових 3,5% ВС. Адже, за його словами, той, хто краде податки в будь-якій формі - ворог і є таким же злодієм, як і злодій у владі.

Гетманцев пояснив, що Україна перебуває в періоді високої турбулентності з березня 2022 року. Її підтримка, в тому числі фінансова, стратегічним партнером не є гарантованою. Це впливає і на ЄС, де починаються деякі неприємні для України політичні дискусії.

Він повідомив, що, незважаючи на відносну забезпеченість фінансами в поточному році, це означає зростання невизначеності в 2026 році і далі, перш за все, у міру вичерпання інструменту ERA ($50 млрд від доходів за рахунок заморожених активів банку Росії).

Як повідомлялося, у червні 2024 року учасники саміту G7 в Італії досягли політичної угоди щодо використання доходів від заморожених активів РФ для допомоги Україні (механізм ERA). Йшлося про надання Києву кредитів у $50 млрд до кінця цього року. Передбачається, що США нададуть близько $20 млрд, ЄС - EUR18,115 млрд (приблизно $20 млрд), Японія - 471,9 млрд єн (приблизно $3,1 млрд), Велика Британія - GBP2,26 млрд (майже $3 млрд за поточним курсом).

Міжнародний валютний фонд в оновленій за підсумками п'ятого перегляду програмі розширеного фінансування EFF зазначив, що у разі завершення війни в кінці 2025 року Україні з зазначених $50 млрд для підтримки бюджету знадобиться $33,1 млрд: у наступному році - $19,1 млрд, у 2026-му - $9,2 млрд і в 2027 році - $4,9 млрд. У негативному сценарії продовження війни до середини 2026 року бюджету України для покриття дефіциту знадобляться всі $50 млрд.