субота22 лютого 2025
g-novosti.in.ua

У 2024 році українські банки збільшили чистий прибуток на 24,6% - повідомляє НБУ.

Згідно з попередніми даними, платоспроможні банки України в минулому році заробили 103,69 млрд грн чистого прибутку, що на 24,6% більше порівняно з показником 2023 року. Цей результат зумовлений, в основному, зростанням обсягу якісних кредитів та інвестицій в ОВДП, повідомляється на сайті Національного банку України (НБУ) ввечері в середу.
По данным НБУ, в 2024 году украинские банки увеличили чистую прибыль на 24,6%.

Платоспроможні банки України, за попередніми даними, минулого року отримали 103,69 млрд грн чистого прибутку, що на 24,6% більше показника 2023 року. Такий результат зумовлений переважно зростанням кредитів високої якості та інвестицій в ОВДП, повідомляється на сайті Національного банку України (НБУ) в середу ввечері.

"Доходність кредитів у 2024 році стабілізувалася, проте їх обсяги продовжили зростати. За рік чистий гривневий кредитний портфель бізнесу зріс на 21%, населення - майже на 40%. Додатковим фактором збереження доходності банків за підсумками 2024 року стало зростання обсягу інвестицій в ОВДП за рік на 35%", - наводить дані центробанк.

Згідно зі статистикою НБУ, гривневий кредитний портфель бізнесу виріс до 385,39 млрд грн, а населення - до 221,36 млрд грн. У той же час інвестиції у внутрішні боргові папери збільшилися до 884,09 млрд грн.

"Водночас вартість фінансування банків дещо знизилася через зниження ринкових депозитних ставок у першій половині 2024 року, тому банки зберегли досить високу чисту процентну маржу", - підкреслив регулятор.

Чистий комісійний дохід банківської системи за рік зріс на 11,3%. Нацбанк відзначає, що в грудні 2024 року, вперше за час повномасштабної війни, його місячний обсяг досяг довоєнного рівня і склав 6 млрд грн. Як свідчать дані статистики, в цілому за 2025 рік чистий комісійний дохід системи досяг 56,97 млрд грн.

Як зазначив НБУ, висока якість кредитного портфеля зумовила низький рівень відрахувань у резерви під кредитні ризики. Таким чином, обсяг відрахувань за підсумками минулого року знизився майже вдвічі - до 9,55 млрд грн.

Зазначається, що незважаючи на подальше зростання адміністративних витрат банків, їх операційна ефективність залишається високою.

"За підсумками 2024 року лише дев'ять малих банків з 61 платоспроможного були збитковими з сукупним збитком 418 млн грн. В основному - це установи з неефективними бізнес-моделями та рядом невирішених проблем", - проінформував НБУ.

Банки сплатили 83,72 млрд грн податку на прибуток порівняно з 76,64 млрд грн у 2023 році. Однак зазначено, що остаточний обсяг сплачених податків стане зрозумілим лише за підсумками річного аудиту звітності банків.

"Попередні оцінки свідчать, що рентабельність капіталу в секторі за підсумками 2024 року становить близько 30%. У цілому банківська система залишається прибутковою та достатньо капіталізованою, зберігає здатність кредитувати економіку", - констатує регулятор.

Водночас у відомстві вказують, що друге підряд ретроспективне оподаткування банків може вплинути на стан окремих фінансових установ. За інформацією центробанку, деякі з них ризикують порушити вимоги до достатності капіталу після остаточного розрахунку та відображення податку на прибуток у звітності.

"Збереження рентабельності та виконання програм капіталізації дозволить фінансовим установам відновити капітал. Однак невизначеність податкової політики і надалі може стримувати банки від більш активного нарощування операцій", - резюмував НБУ.