Закриття посольств ряду західних країн у Києві на фоні загрози "значної" ракетної атаки армії Росії 20 листопада викликало хвилю чуток про ймовірний запуск по Україні балістичної ракети середньої дальності РС-26 "Рубеж".
OSINT-аналітики пишуть у соцмережі Х, що Росія випробує в Україні міжконтинентальну балістичну ракету з "звичайною бойовою частиною". Тестовий запуск можливий з полігону "Капустин Яр" в Астраханській області. Відстань від Києва до російського регіону приблизно 1300 кілометрів.
На момент публікації матеріалу офіційних даних, що підтверджують загрозу запуску РС-26 "Рубеж", не було.
Російський проект мобільного ракетного комплексу стратегічного призначення з міжконтинентальною балістичною ракетою РС-26 "Рубеж" — це розвиток проекту РС-24 "Ярс". "Рубеж" оснащений новими керованими бойовими блоками для прориву систем протиповітряної оборони і призначений для доставки ядерних зарядів.
В відкритих джерелах зазначається, що ракета вражає цілі на відстані до 6000 кілометрів. Маса її фугасної частини — 1,2 тонни, що еквівалентно трьом "Іскандерам-М".
Розробив РС-26 "Рубеж" Московський інститут теплотехніки, як і ракети "Темп-2С", "Піонер", "Тополь" і "Ярс", а виробляються снаряди на Воткінському заводі. Перший пуск ракети "Рубеж" відбувся у вересні 2011 року. Подальші випробування проводилися на полігонах Плесецьк, Капустин Яр і Сари-Шаган до 2015 року. У 2018 році ракету виключили з програми озброєння до 2027 року.
"В конвенційному плані маємо справу з неядерною зброєю. Сама по собі ракета значно потужніша звичайної балістики, але фахівці ППО навчилися "Кинжали" збивати. Тепер з'явилася нова ракета, росіяни хочуть впливати з її допомогою на "центри прийняття рішень" в Україні. Ймовірність пуску з урахуванням глобальної обстановки висока", — пояснює аналітик.
Не виключає варіант удару ракетою РС-26 "Рубеж" по Україні і військовий експерт Павло Нарожний. Основна бойова частина може розділитися на частини, кожна з яких важитиме понад 100 кілограмів, що викличе значний удар по площах. Використовувати фугасну частину нераціонально: сильний локальний вибух здатний зруйнувати житловий будинок, а не важливі цілі.
"Знищити Генштаб ЗСУ, наприклад, не вдасться. Будівля витримає і ядерний удар", — впевнений Нарожний.
Українські засоби ППО не зможуть збити ракету в верхніх шарах атмосфери, для цього потрібні системи THAAD, передача яких навіть не обговорювалася. Бойові частини може збивати комплекс Patriot, додає він.
Слід зазначити, що російське військове командування може вдатися до тактики розгону паніки та істерії. На думку голови Центру протидії дезінформації при СНБО Андрія Коваленка, зараз це відбувається в інформаційному просторі на фоні закриття іноземних посольств.
Українцям він радить спланувати час, підготувати безпечні місця на випадок тривоги, прорахувати маршрут і час, за який до цих місць можна добратися. Також важливо стежити за офіційними повідомленнями, зокрема, Повітряних Сил.
"Що стосується паніки, яку намагаються підживлювати — ще раз уточню, що Росія готувалася до обстрілів і це частина війни. Плани росіян відомі Силам оборони. Протидія є і буде", — пише він у Telegram.
Моніторингові канали вже попереджають про ймовірність нанесення удару з російської Астрахані. Загроза може тривати не тільки 20 листопада, але й наступні дні.
"Можливо, це пов'язано з дозволом на застосування ракет комплексу ATACMS. Балістичні та аеробалістичні ракети летять швидко, їх важко виявити. Ті, хто пережив подібні удари, знають, наскільки це серйозно. При оголошенні повітряних тривог, особливо якщо є загроза балістичних ракет, слід терміново укритися за найближчою товстою стіною", — зауважили фахівці.
Ігор Романенко вважає, що Росія першою почала ескалацію у війні, запросивши регулярні війська КНДР. Відповідь ракетами ATACMS від Заходу цілком справедлива.
"Зараз Москва пропонує забути про введення північнокорейської армії і вважає ескалацією обстріли американськими ракетами арсеналу в Брянській області. Не варто потрапляти на хитрощі пропагандистів", — підкреслює він.
Росія в очах світового співтовариства після удару ракетою РС-26 "Рубеж" по столиці України не виправдається цілями, помилками та іншими доводами. Застосування зброї масового ураження проти цивільних неодмінно викличе відповідь цивілізованого світу, акцентує увагу Павло Нарожний.
Військова розвідка України раніше повідомляла, що станом на 11 листопада на озброєнні армії РФ було близько 300 крилатих ракет Х-101. Виробництво не зупинялося, кожного місяця Росія може отримувати кілька десятків одиниць цих снарядів.