середа11 грудня 2024
g-novosti.in.ua

Енергокомітет Ради пропонує полегшити умови внесення авансу при підключенні генустановок до мереж "Укренерго".

Комітет Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг пропонує відтермінувати сплату за отримання технічних умов (ТУ) на приєднання генераційних установок до мереж НЕК "Укренерго" у розмірі EUR10 за 1 кВт, розділивши їх на два рівнозначні платежі.
Энергокомитет Рады предлагает облегчить условия авансовых платежей для подключения генераторов к сетям "Укрэнерго".

Комітет Верховної Ради з питань енергетики та ЖКГ пропонує відстрочити внесення плати за отримання технічних умов (ТУ) на приєднання генеруючих установок до мереж НЕК "Укренерго" у розмірі EUR10 за 1 кВт, розділивши їх на два рівноцінних платежі.

Комітет на своєму засіданні вирішив внести правку до прийнятого за основу 21 серпня 2024 року законопроекту №11392, який ввів плату в розмірі EUR10 за 1 кВт замовленої потужності за ТУ приєднання нових генеруючих установок до мереж "Укренерго", щоб вирішити проблему їх бронювання без реалізації. Ця плата потім враховується в вартості робіт з приєднання.

"Плата залишається, але протягом трьох місяців після набрання чинності цього закону всі (отримавши ТУ на приєднання – ЕР) повинні привести свої договори у відповідність з ним, ще протягом одного місяця зробити 50% гарантійного внеску, а далі протягом шести місяців можна відмовитися від ТУ і повернути свої кошти. Після шести місяців повернути кошти вже не можна, а потрібно протягом 12 місяців внести інші 50%", – пояснив голова енергокомітету Андрій Герус.

За його словами, це допоможе повернути "сплячі техумови" в "Укренерго", але не буде заважати реалізації проектів тим інвесторам, які реально їх проводять. Він пояснив, що "сплячі техумови" заважають розвитку нових проектів, оскільки позбавляють "Укренерго" можливості пропонувати достатньо потужностей новим інвесторам.

"Ми знайшли компроміс, за яким всі незадоволені, але трохи незадоволені", – додав Герус, зазначивши, що "Укренерго" і національного енергорегулятора НКРЕКП більше влаштовує варіант у законопроекті, а профільні ВІЕ-асоціації взагалі виступають проти авансу.

Він уточнив, що лише 7% виданих "Укренерго" техумов на приєднання нової потужності доведені до експлуатації, а решта 93% так і залишаються на папері.

За даними "Укренерго", оприлюдненими на засіданні комітету, розрахунки проводилися, виходячи з 15 ГВт потужності, на яку системний оператор видав ТУ.

Присутні на засіданні представники ВІЕ-асоціацій та Американської торгової палати висловилися за відмову від норми про введення авансу, оскільки, на їхню думку, це буде перешкоджати розвитку ВІЕ в Україні.