п’ятниця17 січня 2025
g-novosti.in.ua

Газ на умовах Росії або зменшення допомоги Україні: як Фіцо погрозами Києву копає яму для Словаччини.

Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо висловив серйозне незадоволення через припинення транзиту російського газу через Україну, погрожуючи Києву низкою санкцій. Фокус з'ясував, наскільки реальні ці загрози та що ще можна очікувати від Словаччини.
Фицо угрожает Киеву, ставя под угрозу помощь Украине и предлагать газ на условиях России, что создает проблемы для Словакии.

Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо продовжує свої погрози щодо України через припинення транзиту російського природного газу Києвом.

Як зазначив Фіцо, Словаччина може "припинити будь-яку гуманітарну допомогу Україні, ухвалити рішення про суттєве скорочення або повну відміну пільг для українських біженців у Словаччині або зупинити постачання електроенергії в надзвичайних ситуаціях".

Також прем'єр-міністр підкреслив, що на політичному рівні країна може використовувати право вето на ряд рішень в Європейському Союзі. Проте, зазначив Фіцо, Словаччина піде на такі кроки лише в тому випадку, якщо у неї "не буде іншого виходу".

Пізніше Фіцо опублікував відеозвернення, в якому гучно скаржився на Європейський Союз, який підтримує Україну. За його словами, через українців Словаччина втратила 1 млрд євро через підвищення ціни на газ і ще 500 млн євро, які Братислава отримувала за транзит російського газу в ЄС. Також Фіцо заявив, що Київ винен у тому, що ЄС втратить додатково ще 70 млрд.

Окрім того, прем'єр-міністр Словаччини зазначив, що під час останнього візиту до Москви домовився з РФ щодо постачання газу. За його словами, мета — отримання пального хоча б для побутових споживачів, і він цього досяг. Про деталі співпраці політик не розповів: зокрема, невідомо, про які обсяги йдеться і за якою ціною.

Проте, погрози на адресу України прозвучали, але наскільки вони реальні і що вони можуть означати для обох країн?

Україна без енергопостачання та гуманітарної допомоги?

Так, тут варто відзначити поляків, адже відразу після погроз Фіцо міністр клімату та навколишнього середовища Польщі Пауліна Хеннінг-Клоска заявила про готовність її країни постачати Україні більше електроенергії.

"Наш оператор готовий, питання лише в тому, чи захоче Україна його використовувати, чи буде змушена це зробити. Поведінка Фіцо спрямована проти Європи", — сказала Хеннінг-Клоска.

Тобто ця погроза Фіцо не спрацює, а в підсумку Словаччина втратить більше, ніж Україна, впевнений політолог.

Український прем'єр-міністр Денис Шмигаль також відзначив, що немає жодної загрози щодо зменшення або обмеження імпорту електроенергії з Європи в Україну через заяви прем'єр-міністра Словаччини.

"Словацька енергосистема є частиною об'єднаної європейської мережі. Навіть якщо вони технічно зможуть припинити постачання на короткий період для ремонту, обсяг електроенергії буде перерозподілений між іншими країнами-постачальниками відповідно до правил єдиного ринку. Польща та інші наші сусіди готові допомогти у разі необхідності", — зазначив Шмигаль під час засідання уряду в п'ятницю.

"Що стосується гуманітарної допомоги для українських біженців, Словаччина може скоротити обсяги підтримки. Проте такі кроки не є унікальними — інші країни Європи також коригують свої програми допомоги, але роблять це не як ультиматум, а в рамках загальної стратегії інтеграції біженців або їх повернення в Україну. Окрім того, якщо війна завершиться у 2025 році, багато країн зменшать рівень підтримки, тому це питання, яке стосується не лише Словаччини", — продовжує Рейтерович.

Блокування вступу України в ЄС

З усіх погроз Фіцо, найсерйознішою звучить — блокування українських ініціатив, які пов'язані з процесами євроінтеграції.

"Словаччина може створити певні труднощі, якщо вона буде ставити перешкоди Україні на шляху євроінтеграції. Але нюанс у тому, що якщо це будуть політичні придирки, коли вони без аргументів будуть чіплятися до якихось речей і без аргументів блокувати шлях України в Європейський Союз, то Словаччина матиме проблеми на рівні ЄС. На відміну від угорців, у нас немає з словаками таких проблем із захистом національних меншин", — говорить політолог.

І тут важливе уточнення: а за що їм ще чіплятися? Україна з Словаччиною не перетинається сильно на ринках або інших важливих речах в ЄС, тому вони навряд чи зможуть використовувати цей механізм, щоб загальмувати Україну, але все ж Братислава може створити труднощі для Києва, як зазначає експерт.

"Єдиний, так би мовити, важіль, який є у Словаччини — рішення про вступ до ЄС ухвалюється всіма країнами. Тобто якщо одна країна не підтримує, країна не вступає в ЄС. Але я думаю, що до того часу, коли за Україну будуть голосувати країни ЄС щодо інтеграції, Фіцо вже не буде при владі. Тому ці заяви — більше спроба шантажувати і вибити собі преференції. Я не здивуюсь, якщо він звернеться до Єврокомісії з проханням про пільги, мовляв, "з Україною не вийшло, але допоможіть мені", — продовжує Рейтерович.

Погрози Фіцо Україні — приклад для інших країн?

Теоретично, після припинення Києвом транзиту російського газу, до погроз або шантажу могли б вдатися такі країни, як Угорщина або Австрія, але, на відміну від Словаччини, вони були готові до такого сценарію і сприйняли рішення України серйозно.

"Ці країни зробили заяву, що Україна їх попередила і питань до такого рішення немає. Тут суть в іншому: якби Європейська комісія звернулася до Києва і сказала, що ми зобов'язані забезпечити транзит газу, ми б потрапили в складну ситуацію, але Єврокомісія не зробила такого заяви. Вона сказала, що це нормальна історія, Україна має право на припинення транзиту російського газу, угода завершилася у 2024 році. Але Фіцо думав, що Україна не піде на такий крок, та й Єврокомісія підтримає Словаччину, але він прорахувався", — вважає політолог.

За словами Ігоря Рейтеровича, поки всі ці погрози прем'єр-міністра Словаччини нагадують прислів'я: "щоб розсердити маму, я не надягну шапку і відморожу вуха".

Нагадаємо, на початку літа в Україні очікується значне підвищення тарифів на електроенергію для населення. Вартість може збільшитися з поточних 4,32 грн до 6,7 грн за 1 кВт-год.