середа05 лютого 2025
g-novosti.in.ua

Маєш житло — сплачуй податок. Коли і скільки українці повинні заплатити за нерухомість?

З початку 2025 року українці почали отримувати листи від податкової служби з повідомленнями про необхідність сплати податку на нерухоме майно. Які розміри цього податку, скільки часу відведено на його оплату та які штрафи і санкції можуть загрожувати у разі несвоєчасної сплати, дізнавався Фокус.
Если у вас есть недвижимость, вы обязаны уплатить налог. Узнайте, когда и сколько украинцам нужно заплатить за свою собственность.

Платити за "зайві" метри: як нараховується податок на нерухоме майно у 2025 році

Данило Трясов, адвокат Attorneys at Law "Leshchenko&partners", пояснює: щорічно власникам нерухомості нараховується податок, який встановлюється за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5% від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

"Інформацію про ставку податку можна дізнатися безпосередньо в відповідній раді або на офіційному сайті такої ради. Рішення про встановлення ставок податку на нерухоме майно підлягає обов'язковому оприлюдненню", — зазначив Роман Михайловський, адвокат, партнер АО SLA Attorneys.

Базовий період, за який фізична особа — власник майна сплачує податок на нерухоме майно, становить календарний рік

Отже, якщо зараз надсилаються повідомлення про сплату податку за 2024 рік, то ставка податку (максимальна) не повинна перевищувати 106,5 грн. за один квадратний метр. "У 2025 році власники нерухомості повинні сплачувати податок на нерухоме майно у співвідношенні до розміру мінімальної заробітної плати, яка становила 7100 гривень станом на 01.01.2024, отже максимальна сума податку становить 106,5 гривень (7100*1,5%) за квадратний метр", — зазначив помічник юриста Практики податкового права MORIS Денис Бехало. Якщо ж повідомлення податкової про сплату за 2023 рік, то розрахунок по мінімальній зарплаті 6700 грн., що означає максимальний розмір податку в сумі 100,5 грн. за квадратний метр.

В вопросе расчета налога на недвижимость главный вопрос — площадь недвижимого имущества в собственности одного человека

Однак важливо розуміти, що оподатковується не вся площа житла у власності, а тільки та, що перевищує встановлені законодавством розміри. Мінімальна неоподатковувана площа встановлюється статтею 266.4.1. Податкового кодексу України.

База оподаткування об'єкта житлової нерухомості у 2025 році:

  • для квартири/квартир — на 60 кв. метрів;
  • для житлового будинку/будинків — на 120 кв. метрів;
  • для різних типів об'єктів житлової нерухомості — на 180 кв. метрів.

"Тобто податок на житлову нерухомість сплачують фізичні особи — власники житлової нерухомості, якщо площа житла, що знаходиться в їхній власності, перевищує встановлений ліміт: — для квартир — 60 кв. м; — для приватних будинків — 120 кв. м", — говорить Анна Кирпач, юрист АО Verity Group. У 2025 році сума податку на нерухомість буде більшою, адже мінімальна зарплата станом на 1 січня 2025 року — 8 тисяч гривень, а отже, зазначила Анна Кирпач, граничний розмір ставок, передбачений для розрахунку податку на нерухоме майно у 2025 році, не повинен перевищувати 120 грн. за 1 кв.м. Проте інформацію про податок за 2025 рік громадяни отримають від податкової вже наступного року, адже, як було зазначено вище, до липня 2025 року податкова розсилає власникам нерухомості інформацію про необхідність сплатити податок за минулий рік.

Сума податку на нерухоме майно залежить від кількості "зайвих" метрів та встановленої місцевими органами влади ставки податку

Податок на нерухоме майно розраховується досить просто: від площі житла у власності вираховується площа, яка не підлягає оподаткуванню. Наприклад, якщо у громадянина у власності квартира площею 85 квадратних метрів, то він повинен сплатити податок за зайві 25 кв.м. І якщо в регіоні розташування нерухомості місцевими органами влади прийнята ставка, наприклад, 100,5 грн за метр, то в результаті в повідомленні від податкової буде вказана сума податкового зобов'язання в розмірі 2512,5 грн.

Штраф — за несвоєчасну сплату: коли потрібно сплатити податок на нерухоме майно

Податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами протягом 60 днів з моменту вручення податкового повідомлення-рішення. І якщо податкова лише зараз, у січні 2025 року, надіслала повідомлення про податок за 2023 рік, ніяких штрафів не буде. Проте отримувач повинен сплатити податок протягом 60 днів після отримання листа від ГНС."У разі якщо контролюючий орган не надіслав (не вручив) податкове/податкові повідомлення-рішення у терміни, зазначені вище, фізичні особи звільняються від відповідальності, передбаченої цим Кодексом за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання", — говорить Данило Трясов.

Податкові органи мають право нараховувати штрафні санкції на суми несвоєчасно сплачених податків та зборів. І податок на нерухоме майно, відмінний від земельної ділянки, не є винятком.

При затримці до 30 календарних днів включно застосовуються штрафні санкції у розмірі 5% від суми податкового боргу, при затримці на строк понад 30 днів — 10% суми боргу. Тобто, якщо громадянин повинен сплатити, наприклад, 2000 гривень податку, то в разі несплати в термін більше 30 днів після встановлених законом 60 днів сума боргу становитиме вже 2200 гривень.

Если не уплатить в течение 60 дней налог, то ГНС начислит штраф — сначала в сумме 5% долга, затем — 10%

"Якщо податок буде сплачено несвоєчасно, то після закінчення граничних термінів для його сплати на суму боргу буде нараховуватися пеня з розрахунку 120% річних ставки НБУ, що діє на день виникнення податкового боргу. Податкові органи мають право звертатися до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податків. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до Закону України "Про виконавче провадження". Тобто, примусове стягнення податкового боргу можливе лише на підставі відповідного рішення суду та виконавчого документа, який видається на підставі такого рішення суду. Інструментарій же виконавців передбачає можливість арешту рахунків, примусового стягнення та реалізації майна в рамках виконавчого провадження", — говорить Роман Михайловський.

Если в собственности квартира в доме, не сданном в эксплуатацию, платить за нее налог не придется

Іван Маринюк зазначив: якщо особа не отримує пошту у зв'язку з тим, що не проживає за такою адресою або не повідомила податкову про зміну місця реєстрації