середа11 грудня 2024
g-novosti.in.ua

Підступний план Кремля: з якою метою Путін демонструє готовність до мирних переговорів.

За інформацією західних ЗМІ, Путін готовий обговорити угоду про припинення вогню з Трампом, але виключає деокупацію та наполягає на відмові України від НАТО. Чи може новообраний президент США погодитися на такі вимоги, і як у таких умовах має діяти офіційний Київ, з’ясовував Фокус.
Скрытый замысел Кремля: зачем Путин демонстрирует готовность к мирным переговорам?

Агентство Reuters з посиланням на п’ять джерел серед діючих і колишніх російських чиновників, які знайомі з думкою Путіна, повідомляє, що Кремль готовий погодитися на заморожування конфлікту вздовж лінії фронту. За словами трьох з джерел, які побажали залишитися анонімними, існує можливість для переговорів щодо точного розподілу чотирьох східних областей — Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської. РФ, як відомо, стверджує, що ці чотири області є частиною Росії. Водночас двоє російських чиновників заявили, що можуть бути відкритими до виводу військ з відносно невеликих ділянок території в Харківській та Миколаївській областях. Натомість ще два джерела зазначили, що рішення президента США Джо Байдена дозволити Україні завдавати ударів західною зброєю вглиб Росії може ускладнити і затримати будь-яке врегулювання — і посилити вимоги Москви.

При цьому, за словами одного з джерел, всередині країни Путін готовий "продати угоду про припинення вогню" як перемогу, в результаті якої Росія утримує більшу частину території Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей і зберегла сухопутний міст до Криму. Майбутнє самого Криму не підлягає обговоренню, заявили в один голос усі російські чиновники. Відповідаючи на запитання, як може виглядати можливе припинення вогню, два російських джерела посилалися на проект угоди, який обговорювався в РФ у квітні 2022 року. Згідно з ним, Україна повинна погодитися на постійний нейтралітет в обмін на міжнародні гарантії безпеки від п’яти постійних членів Ради Безпеки ООН: Великобританії, Китаю, Франції, США та Росії.

Чи дійсно Кремль готовий до мирних переговорів

Путин, Путин переговоры, мирные переговоры, Путин об окончании войны, план Трампа, план Путина, требования Путина, переговоры с Кремлем, заморозка военных действий в Украине, соглашение о прекращении огня

На думку експерта, цей план Кремля зазнає великих труднощів, оскільки американці, з одного боку, не можуть гарантувати такі речі РФ, а з іншого — розуміють, що це розколе трансатлантичну єдність, оскільки в Європі навіть базові вимоги Росії не будуть сприйняті, які також є апріорі неприйнятними.

Виходячи з цієї гіпотези, Олег Саакян констатував: "Усі ці трюки Кремля прекрасно прораховують у США, і я не думаю, що в команді Трампа готові показувати себе слабкою стороною. Про це наочно свідчить, по-перше, те, що він (обраний президент Сполучених Штатів — Ред.) досі так і не зателефонував Путіну, а по-друге, Трамп не саботує важливі рішення Байдена, зокрема, що стосується надання Україні дозволу на нанесення ударів дальнобійною західною зброєю вглиб території РФ. Крім того, як свідчать призначення у зовнішньополітичному блоці, колективний Трамп прекрасно розуміє, що їм потрібно максимально "маринувати" Путіна і не йти ні на які капітулянтські сценарії".

Чому плани Путіна та прагнення Трампа є дисонуючими

"Тобто, якщо порівняти інформацію Reuters з так званими планами Трампа, то ми побачимо повний дисонанс між неофіційною позицією Москви і перехідною адміністрацією новообраного президента США. Це показує, що РФ намагається риторикою продовжити лінію ультиматумів, бажаючи таким чином вибити для себе те, що вона буде вважати перемогою в "СВО", — зазначає політолог.

Путин, Трамп, Путин переговоры, мирные переговоры, Путин об окончании войны, план Трампа, план Путина, требования Путина, переговоры с Кремлем, заморозка военных действий в Украине, соглашение о прекращении огня

Експерт також прогнозує, що Трамп не погодиться на озвучені позиції РФ, і сторони продовжать пошук якихось спільних моментів, які дозволять вийти на реальні переговори. Озвучені ж російськими чиновниками стартові побажання Путіна Ігор Чаленко вважає такими, які не дозволять знайти компромісний знаменник.

"На такі "хотілки" Москви не погодиться ні Трамп, ні європейські держави, ні тим більше Україна. Враховуючи темперамент і психологічні особливості Трампа, можна припустити, що питання, в яких він виступає з проактивною позицією, він сам надає перевагу починати розрулювати, а не чекати відповідного пасу з якоїсь зі сторін. Тобто, Трамп прагне запропонувати якийсь компроміс, який дозволить на початковій стадії вийти хоча б на припинення вогню через день після інаугурації або трохи пізніше", — зазначає експерт, додаючи при цьому, що пошук стартового компромісу розмиває статус агресора і статус жертви, оскільки той же Трамп говорить, що зупинитися повинні Росія і Україна, а не лише РФ. "В чому саме Україні потрібно зупинитися — велике питання, адже на Україну продовжують нападати, захоплювати нашу територію, вбивати наших людей і тому подібне. Очевидно, що зупинитися повинен саме агресор", — підсумовує Ігор Чаленко.

Що насправді є переговорним каменем спотикання

Відповідаючи на уточнююче запитання про те, яким саме чином РФ має намір просувати цей кейс у переговорній порядку денному, експерт зазначив наступне: "Очевидно, що будь-який договір, який передбачатиме такий пункт, Україна не підпише. Тому можна припустити, що росіяни намагатимуться це питання публічно обійти стороною, а кулуарно лобіювати у вигляді якогось секретного протоколу з Трампом. Але всі ці мирні плани, які оприлюднені від імені Трампа, включають в себе один пункт, де йдеться про те, що після так званої заморозки створюється демілітаризована зона, і Україна на якийсь час відмовляється від членства в НАТО, але в обмін на це отримує відповідні поставки зброї. Тобто, йдеться про мілітаризацію України. Таким чином, Путін не зможе використовувати паузу у війні так, щоб наростити свої сили, а Україна, навпаки, тим часом ослаблялася. Відповідно, така заморозка йому зовсім не потрібна."

Путин, Путин переговоры, мирные переговоры, Путин об окончании войны, план Трампа, план Путина, требования Путина, переговоры с Кремлем, заморозка военных действий в Украине, соглашение о прекращении огня

Саме пункт, що стосується демілітаризації, буде найскладнішим у гіпотетичних мирних переговорах, впевнений Петро Олещук. Більше того, експерт, моделюючи ситуацію, припускає, що це питання врешті-решт може зірвати мирний процес, оскільки Путін не прийме переговори, за результатами яких ЗСУ суттєво посиляться. З іншого боку, акцентує політолог, офіційний Київ "ні за яких обставин" не прийме умови, які не включатимуть можливості посилення власних Збройних сил.

Попутно нагадавши про те, що