У книжці з програмною назвою "Свобода" Меркель описує пам'ятні зустрічі з канцлером СДПГ Герхардом Шредером, тодішнім і майбутнім президентом США Дональдом Трампом та нелегітимним президентом РФ Володимиром Путіним.
Меркель у книзі згадує про саміт НАТО в Бухаресті в 2008 році, коли йшлося про план надання статусу кандидата на вступ для України та Грузії. За її словами, вона розуміла бажання країн Центральної та Східної Європи якомога швидше стати членами НАТО. Але прийняття нового члена повинно приносити більше безпеки не лише йому, а й Альянсу, вважає екс-канцлер.
На її думку, вона бачила ризики щодо гарантованої угодою присутності Чорноморського флоту Росії на українському Кримському півострові. Також Меркель зазначає, що на той момент "лише меншість населення України підтримала членство країни в НАТО".
Як пише Меркель, вона вважала ілюзією припущення, що статус кандидата на вступ надав би Україні та Грузії захист від агресії Путіна. Вона також сумнівалася, що у разі надзвичайної ситуації країни – члени НАТО реагували б військовим шляхом.
Врешті-решт був знайдений компроміс, але за нього була ціна, пише Меркель. За її словами, той факт, що Грузія та Україна не отримали зобов'язань щодо статусу ПДЧ, був відмовою від їхніх надій. Але той факт, що НАТО також запропонувало їм спільне обіцянку членства, був сприйнятий Путіним як "оголошення війни", йдеться в мемуарах.