середа11 грудня 2024
g-novosti.in.ua

"Мертві душі" в ЗСУ: чому чисельність армії зростає, а військових не вистачає.

Процес мобілізації в Україні посилюється, і водночас зростає "штучне поповнення" ЗСУ — за певну суму чоловіків оформляють до армії, проте вони жодного разу не з’являються навіть у частину. Фокус дізнався, чому ця проблема досі існує і хто за це несе відповідальність.
"Мертвые души" в ВСУ: как численность армии растет, но реальные бойцы остаются в дефиците.

На початку року Володимир Зеленський заявив, що чисельність армії складає майже мільйон осіб.

"У нас 880 тисяч. У нас мільйонна армія. А при цьому у нас 30 мільйонів людей працюють, а може навіть трохи більше. Сказати точну цифру не можу," — говорив президент України.

Уже в липні начальник Головного управління персоналу Генштабу ЗСУ Роман Горбач повідомив, що протягом двох літніх місяців в порівнянні з періодом з кінця 2022 року до весни 2024-го в 3,5 рази збільшилася кількість людей, які добровільно вступали в армію. У свою чергу, за словами міністра оборони Рустема Умерова, за рік показники мобілізації зросли втричі.

Він зазначив, що станом на вересень 2024 року в "Резерв+" майже 3,5 мільйона українців отримали електронний військовий обліковий документ, тоді як електронними послугами в "Армія+" користувалися 230 тисяч військових.

"Мертві душі" у ЗСУ: як боротися з проблемою

Україна має майже мільйонну армію, проте на фронті не вистачає людей, більшість військовослужбовців займають тилові посади. Але і тут не все так просто. Серед тиловиків є ті, хто жодного разу навіть не з'явився на службі. Йдеться про чоловіків, які купують місце в частині, за документами — військові, однак перебувають вдома.

За словами Безуглої, проблема "штучного поповнення" ЗСУ, на жаль, спостерігається всюди, проте окремо слід відзначити Повітряні сили.

"Може допомогти цифровізація та створення електронного військового квитка," — вважає нардеп.

Також для боротьби з такими схемами слід усунути "старперов" від керівництва військом, впевнена вона.

Військовий експерт, полковник запасу ЗСУ Олег Жданов зазначив, що в військових частинах потрібно проводити аудит. А історії з "мертвими душами" — це домовленість з командиром. Адже тільки він може прикрити бійця, щоб той залишався вдома, але числився в частині.

Він зазначив, що це фактично є ухиленням від служби, коли особа віддає свою зарплатну картку командиру, який знімає з неї гроші. В результаті ніхто не знає, де він знаходиться — чи в командировці, чи виконує якісь завдання.

За словами військового експерта Дмитра Снегирева, подібні схеми — це корупційні прояви, тому це питання до антикорупційних органів. Він зазначив, що це не поодинокі випадки, коли ТЦК дозволяє такі схеми, що свідчить про системний характер.

Тоді як адвокат Ростислав Кравець вважає, що наявність цієї проблеми залежить від конкретного командира.

Він впевнений, що для того, щоб контролювати подібні ситуації, потрібно відроджувати військову юстицію. Необхідно, щоб військові прокурори та слідчі проводили перевірки, їздили по частинам і перевіряли наявність особового складу, виплати на постійній основі.

За словами адвоката, можна досить швидко викрити людину, яка умовно перебуває в ЗСУ, але знаходиться вдома. Так є дільничні, які знають, хто в їх окрузі військовозобов'язаний, де працює, чим займається.

"Коли, нібито, особа знаходиться в ЗСУ, але вона вдома, то звичайно дуже швидко можна все вирахувати і притягнути до відповідальності, було б бажання з цим боротися," — пояснив він і додав, що зараз немає фізичної можливості боротися з проблемою через відсутність військової юстиції.

Тиловиків більше, ніж бійців на фронті: зміниться це співвідношення

Мар'яна Безугла зазначила, що на передовій воює до третини всіх українських військових, тоді як інші — тиловики. На її думку, корупція та відсутність реформування системи є причинами того, що це співвідношення не змінюється. Зате побороти корупцію та реформувати армію можливо найближчим часом, для цього варто принаймні зробити ряд елементарних перезрілих кроків, підсумувала депутат.

За словами Жданова, в "нулі" знаходиться близько 100 тисяч військових, а в прифронтовій зоні — 200-300 тисяч. Однак історія, коли тиловиків більше, — це світова проблема, зазначив він.

Експерт розповів, що в роки Холодної війни США виявили, що на одного воюючого бійця потрібно утримувати шість-сім осіб, які забезпечуватимуть його. Після чого вони почали оптимізувати операційну штатну структуру армії, і мінімальна чисельність забезпечуючих складала три до одного. Проте навіть таке співвідношення важко утримувати.

Снегирев зазначив, що головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський раніше заявляв про проведення аудиту Сил оборони, поповненні бойових підрозділів за рахунок бійців, які знаходяться в тилу. Однак зараз чисельність Сил оборони складає близько мільйона осіб, а на лінії бойового зіткнення знаходиться менша частина. Тому виникають питання щодо самого характеру комплектування та анонсованих заходів по ротаціях, додав він.

Нагадаємо, 26 листопада ЗМІ дізналися, що впродовж повномасштабного вторгнення зі ЗСУ звільнилися через ВВК 41 особа, йдеться про військовослужбовців вищого командного складу. Тоді як на службу повернувся лише один офіцер.

25 листопада нардеп Ірина Констанкевич повідомила про три проблеми з процесом мобілізації — дефіцит бійців у ЗСУ, більше мільйона заброньованих осіб та порушення при отриманні відстрочки від призову.