Українська делегація на чолі з міністром фінансів Сергієм Марченком та головою НБУ Андрієм Пишним висловила подяку директору-розпоряднику Міжнародного валютного фонду (МВФ) Кристаліні Георгієвій за рішення Фонду про збільшення кількості траншів та загального фінансування у 2025 році за програмою розширеного фінансування EFF.
"Тепер на 2025 рік програмою МВФ EFF передбачено до $2,7 млрд за результатами чотирьох переглядів. Спочатку ця сума становила близько $1,8 млрд, згідно з двома переглядами програми", – йдеться в повідомленні Міністерства фінансів у середу за підсумками зустрічі, що відбулася напередодні у Вашингтоні на полях зборів МВФ та Світового банку.
Згідно з оновленими даними за результатами 5-го перегляду програми, на прохання України внесено зміни до графіку переглядів програми та траншів за їхніми результатами. Якщо раніше передбачалося лише два перегляди на 2025 рік – на початку березня та в кінці серпня з виділенням за їх результатами траншів по $917,5 млн, то тепер у графіку на наступний рік - чотири квартальні перегляди, як і в цьому році. Розмір 8-го траншу за результатами 7-го перегляду в березні залишено незмінним – $917,5 млн, тоді як розмір наступних трьох траншів у наступному році становитиме відповідно $809,6 млн, $539,8 млн та $445,3 млн.
Результатом таких змін також стало збільшення загальної кількості переглядів програми з 11 до 13, а також зменшення розмірів трьох останніх траншів у березні та серпні 2026 року, а також у березні 2027 року відповідно до $941,3 млн, $10007,1 млн і $1069,6 млн, тоді як раніше вони передбачалися в розмірах близько $1,3 млрд кожен.
Україна у середу за результатами 5-го перегляду отримала 6-й транш за програмою EFF у розмірі $1,1 млрд, що підвищило суму виплат за відкритою у березні 2023 року програмою до $8,7 млрд при загальному обсязі $15,6 млрд. Всього з початку повномасштабного вторгнення МВФ виділив понад $11,3 млрд, що робить Фонд третім найбільшим партнером України за обсягом наданої фінансової допомоги (після ЄС та США).
Георгієва назвала зустріч продуктивною. "Я високо оцінила стійкість економіки України та високі показники програми. Я похвалила їх зусилля щодо покращення управління та мобілізації доходів на пріоритетні витрати", – написала вона у соціальній мережі X.
У обговореннях взяли участь представники делегації Мінфіну – заступники міністра фінансів Юрій Драганчук, Ольга Зикова, Світлана Воробей, урядовий уповноважений з питань управління державним боргом Юрій Буца, а також заступник голови Нацбанку Сергій Миколайчук, представник України в МВФ Владислав Рашкован та посол України в США Оксана Маркарова.
Мінфін уточнив, що разом із заступником директора-розпорядника МВФ Гітою Гопінат та директором Європейського департаменту МВФ Альфредом Каммером сторони обговорили основні показники проекту державного бюджету-2025, ключові макропоказники та потреби у зовнішньому фінансуванні на наступний рік. Також українська делегація зустрілася з керівником місії МВФ в Україні Гевіном Греєм та експертами Фонду.
Марченко розповів про проект вже третього в умовах воєнного стану державного бюджету та його пріоритети – безпека та оборона, які залишаються найбільшою статтею витрат. "Нам потрібна підтримка міжнародних партнерів. Потреба у зовнішньому фінансуванні на наступний рік оцінюється в близько $38,4 млрд", - зазначив міністр.
Сторони погодилися з необхідністю зміцнення внутрішньої фінансової спроможності України для ефективного реагування на значні виклики, спричинені повномасштабною війною, зазначив Мінфін.
Голова Нацбанку Пишний додав, що двома основними треками розмови під час зустрічі з командою місії МВФ на чолі з керівником місії Греєм була підготовка до шостого перегляду запланованої програми в грудні та бачення загальної макрорамки на 2024-2025 роки.
"До наступного перегляду програми НБУ повинен завершити оцінку ключових ризиків фінансової стабільності та оновити план дій НБУ на випадок надзвичайних ситуацій на основі отриманих результатів. Гевін Грей підтвердив, що місія фіксує значний прогрес у виконанні цього маяка", – вказав Пишний.