Платник ПДВ — це підприємець або юридична особа, яка зареєстрована як платник податку на додану вартість і зобов'язана сплачувати його з продажу товарів або послуг, тобто ФОП може стати платником ПДВ добровільно або ж у разі значного обсягу коштів обов'язково.
У разі обов'язкової реєстрації, якщо обсяг оподатковуваних операцій підприємця перевищує 1 мільйон гривень за останні 12 місяців, закон зобов'язує його реєструватися платником ПДВ
"Але якщо ви самостійно обрали варіант "єдиний податок + ПДВ", що трапляється рідко, адже всі намагаються не платити зайвих податків, ви стаєте платником ПДВ. Бувають ситуації, коли підприємці обирають спрощену систему, платять відсоток від обороту лише тому, що не хочуть платити 20% ПДВ і підпадати під складне адміністрування цього податку", — зазначила Олександра Томашевська.
З нею погоджується управляючий партнер АО EvrikaLaw Андрій Шабельников, який також відзначає, що статус платника ПДВ "трохи ускладнює ведення звітності", оскільки необхідно подавати декларацію по податку на додану вартість.
Податок на додану вартість — це непрямий податок, який входить у вартість товарів (робіт, послуг) і сплачується покупцем, але його облік та перерахування у державний бюджет здійснює продавець, а саме — податковий агент
Експерти з оподаткування звертають увагу на те, що податок на додану вартість — це непрямий податок, який входить у вартість товарів (робіт, послуг) і сплачується покупцем, але його облік та перерахування у державний бюджет здійснює продавець, а саме — податковий агент. І з цим можуть виникати складнощі.
Платник ПДВ — це гра у вищій лізі. Самостійно навіть не раджу цього робити. Потрібен фахівець, який знає і порядок реєстрації податкових накладних, а також розбирається в декларуванні
Олександра Томашевська акцентує, що платник податку та податковий агент — це різні суб'єкти з точки зору Податкового кодексу. І часто підприємці навіть не підозрюють, що повинні державі великі суми податків.
"Платник податку платить сам за себе. А податковий агент — це особа, яка незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування зобов'язана нараховувати, утримувати і сплачувати податок з доходів фізичних осіб у бюджет. Ви можете не бути платником ПДВ, але бути відповідальним за сплату податку за інших суб'єктів у окремих випадках. Тому я, як і багато інших консультантів, не раджу підприємцям замовляти послуги за кордоном на сайтах чи сервісах. Адже є ризик, будучи неплатником ПДВ, стати податковим агентом за іншого суб'єкта. Я знаю, що деякі рекламні бюджети через соцмережі, контекстну рекламу або закордонні сервіси досягають сотень тисяч доларів на рік. Підприємець може навіть не усвідомлювати, що повинен державі ПДВ — платником якого він не є. Ось у чому складність. Тому перш за все, якщо ми говоримо про грамотність, потрібно впевнитися, що не тільки ви — не суб'єкт, який платить ПДВ, але й ще не замовляєте послуги у осіб, стосовно яких ви є податковим агентом. Це легко може статися, наприклад, у разі замовлення транспортних перевезень, експедицій. Тому потрібно добре орієнтуватися в податковому законодавстві та визначати місце постачання. Підкреслю, що ви можете бути платником як за себе, так і податковим агентом стосовно окремих послуг. А з податками у нас не жартують. Податкові органи не мають серця", — пояснила Томашевська.
ФОП, який не зареєстрований як платник ПДВ, не нараховує цей податок на свої послуги або товари, а найчастіше — це підприємці на спрощеній системі оподаткування (переважно 1, 2 або 3 групи), має менше податкових зобов'язань, однак не може скористатися податковим кредитом і іноді втрачає бізнес-можливості, особливо якщо працює з платниками ПДВ.
Платник ПДВ може відшкодовувати податок, сплачений на етапі закупок. Це корисно для бізнесу, що закуповує товари або послуги з ПДВ
Статус платника ПДВ може мати як свої плюси, так і мінуси. Серед переваг:
"ФОП-платники ПДВ повинні подавати звітність щомісяця або щоквартально, стежити за реєстрацією податкових накладних, що додає адміністративного навантаження. Також є додатковий податок: на товари або послуги нараховується ПДВ, що може збільшити кінцеву вартість для клієнтів і зробити ваші пропозиції менш конкурентоспроможними", — відзначила юрист.
Таким чином, основні вимоги до платників ПДВ щодо ведення обліку включають: