середа11 грудня 2024
g-novosti.in.ua

Не лише грошима: як "План стійкості" Зеленського "омолодить" ЗСУ.

Українські військові відкрито визнають, що основою армії є мобілізовані особи старше 40 років з "букетом захворювань". Молодь не прагне служити через "совєтщину" в армії та несправедливе ставлення влади до захисників. Фокус розбирався в способах заохочення майбутніх солдатів.
Не только финансами: как "План стойкости" Зеленского обновит состав ВСУ.

"План стійкості" президента України Володимира Зеленського складається з 10 пунктів, один з яких присвячений "омолодженню" армії. Знижувати призовний вік не планується, але молоді буде запропоновано конкретну мотиваційну складову за виконання бойових завдань.

Міністерство оборони України та військове командування представлять нову систему військових контрактів для громадян, які не досягли мобілізаційного віку, але бажають захистити країну.

"І не потрібно ніяких спекуляцій — наша держава не готує зниження мобілізаційного віку", — підкреслив Зеленський.

Новий підхід у перспективі дозволить перебудувати армію з мобілізаційної на контрактну. Президент наголошує на важливості обговорення проблем у ЗСУ: їх потрібно вирішувати, а не замовчувати.

Згідно з чинним законодавством, мобілізації підлягають військовозобов'язані чоловіки, придатні за станом здоров'я, віком від 25 до 60 років без досвіду військової служби. У віці 18-25 років на законних підставах можуть призивати тих, хто пройшов строкову службу в мирний час, закінчив вищий військовий навчальний заклад або військову кафедру та отримав звання офіцера запасу з військово-обліковою спеціальністю.

У жовтні 2024 року в Офісі президента України скаржилися на тиск американських політиків з Демократичної та Республіканської партій щодо зниження мобілізаційного віку. Союзники аргументували цю ідею тим, що під час війни у В'єтнамі мобілізували з 19 років.

"Президент Зеленський не продався і продовжує переконувати політиків з обох партій надавати зброю без зміни призивного віку", — зазначав радник керівника ОП Сергій Лещенко.

Мотивація грошима: що придумають для молоді

В українську армію в основному потрапляють мобілізовані без мотивації віком понад 40 років з "букетом захворювань". Хотілося б бачити молодих здорових людей віком від 25 до 35 років, але поки тенденції такої немає, визнавав полковник 4-ї бригади оперативного призначення "Рубеж" Артем Ілюхін.

За словами Ілюхіна, досить часті випадки, коли спочатку людина приходить на службу без мотивації, але потім потрапляє в дружній колектив побратимів і в процесі служби "розкривається".

"Починають усвідомлювати, що при пораненні накладуть турнікет і витягнуть з пекла. І в нього з'являється мотивація, віра в себе і свою зброю", — підкреслює військовий.

Одним з варіантів залучення уваги молодого покоління до служби в армії може бути фінансова складова. Проте поки рано говорити про конкретні кроки, оскільки їх розробляє вищий керівництво України, зазначає член комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Олександр Федієнко.

Мотивація молодих військових може виражатися не лише в особливих умовах виплат, але й у наданні пільг на навчання в інститутах, доступних кредитах на придбання квартир або автомобілів. Кабінет Міністрів України зобов’язаний розробити конкретні заходи в зазначеному питанні та подати їх парламенту, додав політик.

"Поранених виводять з штату з зарплатою 600 гривень": що вбиває мотивацію служити?

Матеріальні та соціальні стимули повинні підкріплюватися правильною ідеологічною політикою. Без патріотичного виховання мотиваційні механізми безглуздо придумувати, впевнений військовий експерт Олег Жданов.

Держава повинна більше інформувати громадян про умови служби та можливості для бійців. Якісна рекламна кампанія зобов'язана показати, що армія — це єдність, підтримка та побратимство, а не суцільна небезпека.

Важливий мотиваційний пункт — медична страховка всієї родини військового без прив'язки до віку та можливість для дітей отримувати безкоштовну освіту в будь-яких державних ВНЗ.

"Армія США щороку покращує умови контрактів для своїх військовослужбовців. Держава постійно мотивує їх і їхніх родичів. У нас же людина отримує поранення, його виводять зі штату і платять близько 600 гривень зарплати на місяць. І який здоровий на розумі чоловік погодиться на такі умови?" — ставить він питання.

На думку Жданова, виправданим виглядає призив українців з 20 років, але граничну вікову планку краще знизити до 50 років. Вікових солдатів можна залучати до трудової мобілізації, обслуговування потреб армії.

Нагадаємо, у Верховній Раді раніше виступили проти набору в ЗСУ добровольців за великі гроші, як це роблять у Росії. Українці готові воювати "за свою землю і право жити вільними", вважає народний депутат від "Слуги народу" Ігор Кривошеєв.