середа11 грудня 2024
g-novosti.in.ua

Neqsol Holding перерахував Україні 3,94 млрд грн за придбання ОГХК.

NEQSOL Holding, власник другого за величиною українського оператора мобільного зв'язку "ВФ Україна" (ТМ "Vodafone Україна"), повністю сплатив до державного бюджету України 3,94 млрд грн за придбання на приватизаційному конкурсі АТ "Об'єднана гірничо-хімічна компанія" (ОГХК, Київ).

NEQSOL Holding, власник другого за величиною українського оператора мобільного зв'язку "ВФ Україна" (ТМ "Vodafone Україна"), повністю сплатив до державного бюджету України 3,94 млрд грн за покупку на приватизаційному конкурсі АТ "Об'єднана гірничо-хімічна компанія" (ОГХК, Київ).

"Переможець аукціону повністю розрахувався за державний пакет акцій найбільшого виробника титанової сировини в країні. Також новий власник взяв на себе важливі інвестиційні зобов'язання: вкласти не менше 400 млн грн у модернізацію виробництва, що дозволить забезпечити подальший розвиток підприємства", – зазначається у повідомленні ФГІ в понеділок.

У свою чергу регіональний директор NEQSOL Holding Володимир Лавренчук відзначив, що міжнародна група компаній, що веде бізнес в 11 країнах, здійснює передбачені законодавством кроки для завершення процесу приватизації.

"Як стратегічний інвестор, ми вже почали переговори з рядом спеціалізованих компаній зі США, Австралії, Великобританії та Канади з метою залучення найкращого світового досвіду для розвитку нової стратегії ОГХК. Ця стратегія передбачає виконання приватизаційних зобов'язань, глибоку модернізацію та розширення на глобальних ринках", – підкреслив він.

Фонд держмайна зазначив, що процес великої приватизації триває, і 19 грудня 2024 року на онлайн-аукціоні в електронній торговій системі "Прозорро.Продажі" буде виставлено 100% державної частки націоналізованого виробника будматеріалів ТОВ "Аерок" зі стартовою ціною 965,3 млн грн.

ФГІ нагадав, що з урахуванням продажу раніше цієї осені готелю "Україна" загальна сума надходжень від великої приватизації цього року вже перевищила 6,4 млрд грн.

Як повідомлялося, підконтрольне NEQSOL Holding ТОВ "Цемін Україна" стало єдиним претендентом на покупку ОГХК на призначеному на 9 жовтня аукціоні: при початковій ціні 3 млрд 899,358 млн грн воно запропонувало 3 млрд 938 млн 351,581 тис. грн.

Засновником і власником NEQSOL Holding є громадянин Азербайджану Насіб Гасанов. Як зазначається на сайті холдингу, у 1990-х роках, під час розпаду Радянського Союзу, він почав надавати брокерські послуги, займаючись спочатку постачанням хімікатів, розвиваючи бізнес у Казахстані, Узбекистані, Азербайджані, Туркменістані та інших країнах колишнього СРСР, а потім – постачанням обладнання для нафто-газової промисловості у регіоні.

Після чого Гасанов використав накоплений капітал для інвестування в нафто-газову галузь Азербайджану, заснувавши власну компанію в цій галузі. Підприємства холдингу в енергетичній галузі консолідовані в рамках двох груп: Nobel Oil E&P (Великобританія) Limited (торгова назва Nobel Upstream), яка займається розвідкою та видобутком у Великобританії, США та Азербайджані, і Nobel Energy, що надає диверсифіковані інтегровані послуги для міжнародних нафто-газових операторів у Каспійському регіоні та за його межами.

Холдинг увійшов у телекомунікаційну галузь у 2005 році, придбавши Bakcell, першу азербайджанську телекомунікаційну компанію, а в 2019 році NEQSOL Holding купив "Vodafone Україна". Холдинг також інвестує в різні стартапи.

В кінці 2000-х років група розширила свій бізнес-портфель, заявивши про себе на ринку будівельних послуг і матеріалів, займається виробництвом цементу та супутніх матеріалів. Компанія Norm, заснована в 2013 році, є найбільшим виробником цементу на Південному Кавказі. Перед війною NEQSOL Holding була близька до покупки найбільшого українського виробника цементу "Івано-Франківськцемент", однак пізніше відмовилася від угоди.

Наразі в групі працює понад 12 тис. співробітників у 11 країнах світу, включаючи Великобританію, США, Туреччину, Азербайджан, Україну, Нідерланди, Грузію, Казахстан, ОАЕ. Штаб-квартири компанії знаходяться в Амстердамі, Баку та Києві.

ОГХК почала фактичну діяльність з серпня 2014 року, коли уряд України прийняв рішення про передачу йому в управління майнових комплексів Вольногірського гірничо-металургійного комбінату (ВГМК, Дніпропетровська обл.) та Іршанського гірничо-збагачувального комбінату (ІГОК, Житомирська обл.). Раніше ці комбінати були в оренді у структур Дмитра Фірташа.

Уряд у серпні 2016 року вніс ОГХК до списку компаній, що підлягають приватизації в 2017 році. Її терміни кілька разів відкладали, в останній раз у зв'язку з Covid та карантином.

До війни, у другій половині 2021 року ФГІ тричі виставляв ОГХК на аукціон зі стартовою ціною 3,7 млрд грн. Останній аукціон, призначений на 20 грудня, не відбувся, оскільки було подано лише дві заявки, одна з яких була відхилена через невідповідність законодавству. На той момент одного учасника для продажу було недостатньо. Цьому передувало заявлення радника з приватизації "BDO корпоративні фінанси" про те, що міжнародні компанії не готові до участі в аукціоні через відсутність гарантій захисту великих інвестицій з боку Кабінету міністрів. Тоді ФГІ та радник зверталися до уряду з проханням надати такі гарантії, однак безрезультатно.

Виручка ОГХК у 2023 році зменшилася на 15,4% – до 1 млрд 946,68 млн грн, а його чистий збиток склав 481,35 млн грн проти чистого прибутку 13,37 млн грн роком раніше. Згідно з даними YouControl, за січень-вересень цього року компанія збільшила виручку на 88,8% – до 2 млрд 295,5 млн грн, отримавши 89,1 млн грн чистого прибутку проти 274,2 млн грн чистого збитку за аналогічний період минулого року.