середа05 лютого 2025
g-novosti.in.ua

Нова інфекція в Україні: чи справді метапневмовірус з Китаю небезпечніший за COVID-19?

На початку року надходять нові тривожні новини з Китаю про спалах метапневмовірусу (HMPV), який може бути небезпечнішим за коронавірус. В Україні вже зафіксовано перші випадки цього захворювання. Фокус з'ясував, як реагувати на нову загрозу і чи варто панікувати.
Новая инфекция в Украине: насколько метапневмовирус из Китая угрожает больше, чем COVID-19?

П’ять років тому світ шокувала новина з Китаю про новий дуже небезпечний вірус, після чого ця новина стала реальністю практично в кожній країні — COVID-19 швидко поширився. І ось на початку 2025 року знову тривожні новини з Китаю — новий спалах вірусу, який може бути небезпечнішим за коронавірус. Йдеться про метапневмовірус (HMPV), симптоми якого схожі на грип і COVID-19, і він поширюється повітряно-крапельним шляхом.

Через кілька днів після новин з Китаю лікар-епідеміолог Ольга Голубовська повідомила, що в Україні вже офіційно зареєстровано 13 випадків захворювання метапневмовірусною інфекцією.

Метапневмовірус: нова загроза для України?

За словами лікаря, метапневмовірус передається повітряно-крапельним шляхом, а інкубаційний період триває від 3 до 6 днів. Захворювання зазвичай триває до 10 днів і найчастіше має дві форми:

  • Легка форма: нежить, кашель.
  • Важка форма: може призводити до тяжкої дихальної недостатності.

Голубовська зазначає, що пік активності вірусу припадає на пізню зиму та весну. Для підтвердження діагнозу необхідно проводити тестування, а рентгенологічні зміни в легенях можуть включати такі ознаки, як "матове скло", ателектази та гіперрозтягнення.

Спеціаліст підкреслює, що панікувати не варто, але діяти потрібно оперативно та чітко дотримуватися медичних рекомендацій. Серед основних порад:

  • Обмежити контакти з хворими;
  • Регулярно мити руки;
  • Провітрювати приміщення;
  • Уникати масових заходів;
  • Особливу увагу слід приділяти людям з груп ризику, яким важливо контролювати хронічні захворювання та приймати вітаміни, зокрема вітамін D, за рекомендацією лікаря.

При появі перших симптомів (нежить, кашель, задишка) Голубовська радить негайно звертатися до лікаря. У разі погіршення стану пацієнтам не варто зволікати з госпіталізацією.

"Прошу лікарів — не зволікайте з госпіталізацією, якщо стан пацієнта погіршується. Тяжкість перебігу оцінюється не лише за температурою, а й за загальним станом хворого, особливо серед груп ризику", — підкреслила Голубовська.

За її словами, супутні інфекції, спричинені іншими вірусами або бактеріями, можуть ускладнити перебіг хвороби. У таких випадках може бути виправданим застосування противірусної терапії препаратами широкого спектра дії.

Новий метапневмовірус вже в Україні?

"Щодо ПЦР-тестування, то наразі в Україні таких тестів немає. Установки для ПЦР, які залишилися після COVID-19, є, але реактивів, необхідних для підтвердження цього конкретного вірусу, ще немає. Реактиви можна замовити тільки з Європи, Китаю або США, але їх досі не привезли. Відповідно, ми не можемо стверджувати, що виявлений вірус — це саме той, що зараз поширюється в Китаї", — говорить лікар.

За словами Жиравецького, метапневмовірус — не новий і відомий з 2001 року. Це один з підтипів гострої респіраторної вірусної інфекції, подібний до пташиного грипу. Компанія Moderna вже працює над РНК-вакциною, яка знаходиться на ранній стадії розробки.

"Ця хвороба важче всього переноситься людьми з хронічними захворюваннями: алергіями, цукровим діабетом, метаболічним синдромом. У таких випадках можуть виникати ускладнення, наприклад, пневмонія. Однак немає підстав стверджувати, що це щось таке, що масово перевантажить лікарні", — продовжує лікар.

Зараз у Китаї лікарні переповнені через загострення інфекцій після COVID-19. Якщо ситуація ускладниться, може бути розгорнута глобальна кампанія з вакцинації, проте не варто стверджувати, що саме цей вірус з Китаю вже є в Україні, оскільки немає можливості зробити відповідні тести. І як взагалі з’явилися ці 13 випадків, ставить питання Жиравецький, адже лікарям потрібно було перевірити саме цих пацієнтів, замовити відповідні реактиви.

"Складається враження, що ЗМІ та фармацевтичні компанії перебільшують ситуацію, викликаючи у людей паніку і змушуючи їх масово скупати ліки та вітаміни. Важливо зберігати спокій і дотримуватися раціонального підходу", — зазначає лікар.

Метапневмовірус: що це таке?

Метапневмовірус (HMPV) — це респіраторний вірус, який належить до родини Paramyxoviridae і вражає дихальні шляхи. Вперше цей вірус був ідентифікований у 2001 році в Нідерландах, однак вважається, що він циркулює серед людей десятиліттями.

Основні характеристики вірусу:

Поширення: Вірус передається переважно повітряно-крапельним шляхом через кашель, чхання або тісний контакт із зараженими людьми.

Інкубаційний період: Зазвичай триває від 3 до 6 днів.

Симптоми метапневмовірусу: Вони схожі на інші респіраторні віруси, такі як грип або RSV (респіраторно-синцитіальний вірус), і включають:

  • Нежить;
  • Кашель;
  • Задишку;
  • Підвищену температуру;
  • В важких випадках — дихальну недостатність.

Хто в групі ризику?

  • Діти до 5 років: особливо новонароджені та немовлята;
  • Літні люди: старші 65 років;
  • Особи з ослабленим імунітетом: люди з хронічними захворюваннями (наприклад, діабет, серцеві хвороби) або ті, хто проходить лікування, що пригнічує імунітет (хіміотерапія, трансплантація органів).

Чим небезпечний?

Метапневмовірус може викликати як легкі симптоми, так і тяжкі захворювання, включаючи бронхіт, пневмонію або загострення хронічних легеневих захворювань. У тяжких випадках пацієнти можуть потребувати госпіталізації.

Як діагностують інфекцію?

Діагноз підтверджують за допомогою лабораторних тестів, таких як ПЦР-аналіз для