Перерахунок пенсій в Україні буде здійснено, навіть якщо повномасштабна війна триватиме весь 2025 рік. За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, уряд продовжить всі соціальні виплати, а в березні 2025 року запланував нову індексацію пенсій. Як заявив Шмигаль, інфляція в кінці року залишається помірною, а економіка поступово відновлюється після падіння.
Згідно з прийнятим державним бюджетом на 2025 рік, на соціальний захист громадян передбачено 420,9 млрд грн, що охоплює підтримку пенсіонерів (зокрема індексацію пенсій з 1 березня 2025 року)
Згідно з прийнятим державним бюджетом на 2025 рік, на соціальний захист громадян передбачено 420,9 млрд грн, що охоплює підтримку пенсіонерів (зокрема індексацію пенсій з 1 березня 2025 року), малозабезпечених сімей та осіб з інвалідністю. З них трансферти до Пенсійного фонду становитимуть 236,9 млрд грн, виплати пільг і субсидій — 42,3 млрд грн.
"Одним з пріоритетних напрямків витрат бюджету-2025 залишаються соціальні потреби. Але в бюджеті наступного року закладено невелике зменшення цих витрат", — прокоментувала ситуацію економістка Центру економічної стратегії Олександра Міроненко.
"Найбільшою статтею соціальних витрат є забезпечення пенсій та їх підвищень. Ці кошти перенаправляються з державного бюджету до бюджету Пенсійного фонду. На 2025 рік заплановано зменшення за цією статтею — на 13% до 237 млрд грн. Але остаточна сума доходів Фонду залишається незмінною завдяки більш високим запланованим надходженням ЄСВ. Таким чином, зменшується внесок державного бюджету в структурі доходів і підвищується фінансова незалежність Фонду. Власні доходи ПФУ трохи зростають у 2025 році, заплановані на рівні 579,5 млрд грн", — пояснила Олександра Міроненко.
За даними Пенсійного фонду, станом на жовтень в Україні пенсію отримували 10,34 млн пенсіонерів.
Середня пенсія в країні — 5 851 грн (близько 140 доларів).
Як заявила міністр соціальної політики Оксана Жолнович в ефірі телемарафону 18 жовтня, підвищення пенсій найбільше торкнеться громадян, які давно вийшли на пенсію.
"Вони всі отримають збільшення. Це буде залежати від розміру єдиного соціального внеску, що сплачується, і стажу", — зазначила Жолнович і додала, що великі пенсії урізати не будуть.
Варто зазначити, що в Міністерстві соціальної політики України давно вважали, що ситуацію з розміром пенсії можна поліпшити для 80% нинішніх і майбутніх пенсіонерів, а саме — збільшити виплати та спростити розрахунок.
Хоча показники можливого підвищення пенсій стануть відомі лише після нового року, відповідно до проекту державного бюджету-2025, мінімальну пенсію в Україні залишать на рівні 2024 року (2361 грн), а перерахунок буде залежати від інфляції в країні та зростання заробітних плат, з яких сплачують ЄСВ. Тому березнева індексація стосуватиметься лише пенсійних виплат без урахування надбавок.
Пенсійний фонд публікує статистику по середній зарплаті, з якої сплачують ЄСВ, і в другому кварталі 2024 року відбувся суттєвий ріст. Тому цілком ймовірно, що пенсії в Україні підвищать на 10-12%. У минулому році цей показник становив близько 6%.
Березнева індексація стосуватиметься лише пенсійних виплат без урахування надбавок
Разом з тим мінімальні та максимальні допустимі суми доплат після проведення індексації становлять 100 і 1500 грн.
Зазначимо, що індексація не стосується тих, хто оформляв пенсію протягом останніх кількох років, оскільки їх виплати вважаються актуальними.
0В деяких випадках пенсію можуть забрати. Згідно з ст. 41 проекту бюджету на 2025 рік, уряд пропонує забрати з банківських рахунків пенсіонерів-переселенців гроші, якщо ці рахунки не використовувалися протягом року, або якщо пенсіонер-ВПЛ не пройшов ідентифікацію. Тому Ощадбанк може перевести залишки коштів на пенсійних рахунках внутрішньо переміщених осіб, відкритих у цьому банку, назад до Пенсійного фонду.
Ощадбанк може перевести залишки коштів на пенсійних рахунках внутрішньо переміщених осіб, відкритих у цьому банку, назад до Пенсійного фонду
Це стосується рахунків пенсіонерів-переселенців, зареєстрованих до 24 лютого 2022 року, якщо:
Згідно з постановою уряду, пенсійні рахунки таким внутрішньо переміщеним особам відкривалися лише в Ощадбанку, тому в інших банках відповідних не використаних залишків коштів немає. При цьому вилучення коштів з рахунків не буде відбуватися, якщо на ці рахунки накладено арешт або інше обтяження.
Проте, якщо після вилучення коштів з пенсійних рахунків переселенець вирішить звернутися до ПФУ або Ощадбанку, то держава відновить виплату пенсії такій особі.
1Згідно з закон