середа05 лютого 2025
g-novosti.in.ua

Чи можна буде у 2025 році отримати прибуток від депозитного вкладу?

У 2025 році очікується уповільнення інфляції, що повинно вплинути на облікову ставку та умови банківських депозитів. Чи суттєво знизяться ставки за вкладами в гривні, з'ясовував Фокус.
Проценты на счете: будет ли возможность получить доход от депозитного вклада в 2025 году?

У грудні минулого року правління Національного банку України ухвалило рішення підвищити облікову ставку до 13,5% річних. Це рішення було спрямоване на збереження стабільності валютного ринку, контроль інфляційних очікувань та поступове уповільнення інфляції до цілі 5%, повідомили в НБУ.

В результате граждане чаще принимают решение оставлять средства на карточном счете, а не на срочном вкладе

За даними НБУ, Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб (UIRD) за період з 5 січня 2024 року до 6 січня 2025 року змінився наступним чином:

  • за вкладом в гривні на 3 місці — падіння на 0,71 п.п. до 13,06% річних;
  • за депозитом на 6 місяців — падіння на 1,32 п.п. до 12,93% річних;
  • за річним вкладом — падіння на 1,17 п.п. до 12,98% річних.

У 2025 році експерти очікують залежність ставок за депозитами від облікової ставки НБУ та ставки за 3-місячними депозитними сертифікатами. "Зараз після грудневої корекції цих двох показників суттєвих змін у "базовій" доходності не відбудеться, хіба що громадяни вирішать скористатися численними бонусними програмами та акціями, які дозволяють оформити депозити з додатковим відсотком доходності (в середньому він складе 1-1,5 п.п.). Вже звучать прогнози, що в січні регулятор може скоригувати облікову ставку (відповідні зміни можуть відбутися і в розмірі ставки по 3-місячним депсертифікатам). І від рівня корекції безпосередньо залежатимуть плани банків щодо розвитку депозитів і якою буде доходність", — говорить Дмитро Замотаєв. На його думку, у першому кварталі 2025 року середні ставки за гривневими вкладами будуть такими:

  • ультракороткі вклади зі строком розміщення від 3 міс. до 6 міс. — 9,5% річних;
  • вклади на строк від 9 міс. до 1 року — 11% річних;
  • вклади від 1 року до 2,5 років — 13% річних.

У 2025 році експерти очікують залежність ставок за депозитами від облікової ставки НБУ та ставки за 3-місячними депозитними сертифікатами

На думку експерта, у першому кварталі 2025 року головною причиною вибору клієнтами ультракоротких вкладів буде спроба зменшити втрати від інфляції, а також максимально оперативно отримати можливість вільного розпорядження власними коштами в умовах зимової економічної та військової невизначеності. Адже короткий термін вкладу дозволяє не турбуватися про питання дострокового розірвання угоди, якщо раптом виникне життєва необхідність у вільних коштах.

Що стосується ставок, то оскільки прогнозується зниження інфляції, то Нацбанк, ймовірно, зменшить облікову ставку. Це вплине на банки, які будуть знижувати відсотки за строковими вкладами для громадян.

"Розуміємо, що в сучасних умовах інфляція не є статичною. Щонайменше у другій половині 2025 року очікується її зниження до 7%, що автоматично вплине на "вагу" отриманих відсотків за депозитами. За нашими розрахунками, оформивши на початку 2025 року вклад на 1 рік і більше, громадянин зможе отримати 3-4% чистого прибутку, адже максимальні ставки на довгострокові депозити з урахуванням акцій досягають 16% річних", — говорить Дмитро Замотаєв.

Доход по вкладу буде меншим і через невисокі ставки, і внаслідок збільшення оподаткування доходів від депозитів

На його думку, залучення нових клієнтів банками буде здійснюватися не тільки за рахунок більш вигідних ставок, але й завдяки додатковим перевагам, наприклад, лояльними умовами дострокового розірвання, підвищеними відсотками на картковий залишок, або ж додатковими бонусними відсотками за розміщення великих сум тощо. "Заохочення" є найкращим стимулом у часи, коли панує невизначеність, як в економіці, так і на фронті. Але найголовніший фактор, який вплине на прийняття рішення громадян про розміщення коштів, — це спроба зберегти заощадження від інфляції", — підсумував Дмитро Замотаєв.

Нагадаємо, збільшення військового збору з 1,5% до 5% призведе до зростання загального податкового навантаження на доходи з депозитів українців у банках до 23%.