Кабінет Міністрів України вирішив перераспорядити витрати державного бюджету на 2024 рік для фінансування Національного кешбеку та одноразової виплати 1 000 гривень за програмою "Зимова єПідтримка". На зазначені ініціативи витратять додатково 3,8 млрд гривень.
Примітно, що кошти виведуть з програм підтримки українського бізнесу та розмінування. У розпорядженні уряду, яке опублікував народний депутат від партії "Голос" Ярослав Железняк, зазначається, що передбачені в спеціальному фонді витрати зменшать наступним чином:
Виплачувати 1 000 гривень будуть на картку "Національного кешбеку". У кого є ця картка, потрібно вибрати функцію "отримати 1 000 гривень" у додатку "Дія". Програма зимової підтримки українців, за словами Дениса Шмигаля, ставить три цілі: підтримати українські сім'ї, підняти внутрішній попит на українські товари та згуртувати суспільство для перемоги над військами РФ.
Державна допомога "Зимова єПідтримка" — одноразова і призначена для тих, хто проживає в Україні. Програма буде діяти з грудня 2024 року по лютий 2025 року. Витратити "Зимову єПідтримку" можна до кінця 2025 року на оплату комунальних послуг, покупку ліків і книг, медичні послуги, освіту, транспорт, мобільний зв'язок та страхування.
Також можна витратити кошти на благодійність, донати на ЗСУ або придбати військові облігації. Зняти готівку з картки "Національний кешбек" неможливо.
"Кабмін у своїх діях керувався популізмом, а не раціональністю та розумінням поточної ситуації. Чому гроші беруть саме з програм підтримки бізнесу та розмінування? Ймовірно, немає можливостей або бажання брати з інших джерел. Інша причина полягає в наявності лобістських інтересів. Великих гравців у сфері розмінування та підтримки бізнесу не знайшлося, отже, опустошують нецікаві статті витрат", — пояснює економіст.
"Краще б підготували програму допомоги малозабезпеченим українцям, допомогли переселенцям. Не варто забирати гроші на такі проекти з більш ефективних програм, наприклад, підтримки бізнесу та ініціативи розмінування. Скоріше, тут вплинула внутрішня кухня Мінекономіки: вони бачать, по яких програмах не обрали підрядників за річним результатом діяльності", — вважає економіст.
Бюджетні залишки, як говорить Гетман, можна витратити на більш важливі програми. Серед них "єВідновлення", за якою держава компенсує кошти за пошкоджене та знищене внаслідок російської агресії житло.
Зазначимо, що на "єВідновлення" у 2025 році виділять 4 млрд гривень. З закладених коштів 3 млрд гривень підуть на житлові сертифікати для тих, хто втратив житло, ще 1 млрд гривень направлять на компенсації за пошкоджене майно. Народні депутати не раз визнавали, що ця сума катастрофічно мала.
"По роботі "єВідновлення" маємо дуже великі черги на роки вперед, грошей там постійно не вистачає. Розмінування також важливе для цивільних, адже це безпека населення, яке проживає на звільнених від росіян територіях", — додав експерт.
Нагадаємо, українцям слід приготуватися до збільшення військового збору з 1,5% до 5%. Загальне податкове навантаження на доходи з депозитів у банках стане більшим — до 23%.