З 1 грудня в Україні набирають чинності певні зміни щодо бронювання. За словами народного депутата та члена комітету з питань економічного розвитку Богдана Кицака, у додатку до постанови Кабміну №1332 зазначено, що деякі працівники критично важливих підприємств втратять бронювання від мобілізації.
Він зазначив, що в самій постанові уряду не так багато змін, однак у додатку є пункт 12, який передбачає, що працівники підприємств, які були працевлаштовані після 18 травня 2024 року "частково позбавляються можливості бути заброньованими".
Нардепу зараз важко оцінити, скільки людей втратить бронювання через нову постанову. Зокрема, в Україні кількість заброньованих зросла з 900 тисяч на 18 травня до приблизно 1,5 мільйона. Проте постанова має певні виключення, під які підпадають представництва міжнародних організацій, неприбуткові організації, наглядові ради тощо. У результаті нові обмеження на них не будуть діяти.
Богдан Кицак зазначив, що в Україні продовжать працювати комісії, які будуть визначати і перевіряти підприємства на відповідність критеріям, що визначають критичність. Зокрема, комісії будуть здійснювати щомісячний моніторинг, щоб з’ясувати, чи сплачуються податки. У результаті це зменшить корупційні ризики.
"Якщо все відбуватиметься в межах закону, то корупції не буде. Єдине питання, що новим порядком встановлені певні зміни для місцевих органів, органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств щодо бронювання своїх представників. Тут, звичайно, можуть виникнути корупційні ризики, коли не зрозуміло, за якими параметрами і яким чином без чітких і прозорих норм будуть встановлюватися дозволи на віднесення підприємства до критично важливого. Ось тут дійсно є ризик", — сказав Кравець.
На запитання, чи можна оформити особу на роботу "заднім числом", адвокат зазначив, що наразі це зробити неможливо.
Перший віце-прем'єр-міністр — міністр економіки Юлія Свириденко розповіла, що з 1 грудня українських працівників можна буде бронювати через "Дію". За її словами, Кабмін удосконалив 76 постанову щодо бронювання, а саме:
Нагадаємо, 25 листопада нардеп Ірина Констанкевич повідомила, що Кабмін ініціював зміни правил бронювання працівників критично важливих підприємств через проблеми з процесом мобілізації. Йдеться про дефіцит бійців у ЗСУ, понад мільйон заброньованих та порушення під час отримання відстрочки.
Тоді ж нардеп Богдан Кицак зазначив, що отримати бронювання або відстрочку можуть лише 50% працівників ГБР, Нацполіції, прокуратури, НАБУ. Проте міністр оборони окремим розпорядженням може збільшити кількість і можливість забронювати таких працівників до 100%.