середа11 грудня 2024
g-novosti.in.ua

Літаків і дронів недостатньо: як Україні послабити російські масовані удари.

Рано утром 28 листопада відбувся масований обстріл України, під час якого РФ використала ряд засобів повітряного нападу. Фокус дізнався, як протистояти ворогу та чи вдасться зменшити обсяги наступних атак.
Как Украине ослабить мощные российские атаки, если самолеты и дроны находятся слишком далеко?

У ніч з 27 на 28 листопада Росія атакувала Україну за допомогою ракет різних типів і ударних безпілотників. Йдеться про 188 засобів повітряного нападу, зокрема:

  • три зенітні керовані ракети С-300, запущені по Харківщині з Бєлгородської області;
  • 57 крилатих ракет Х-101, випущених зі стратегічних бомбардувальників Ту-95МС, район пусків — Волгоградська область;
  • 28 крилатих ракет "Калібр", район пусків — акваторія Чорного моря;
  • три керовані авіаційні ракети Х-59/69, район пусків — повітряний простір над акваторією Чорного моря;
  • 97 ударних БПЛА типу "Шахед" і дрони невстановленого типу, запущені з районів — Курськ, Приморсько-Ахтарськ, Орел, Брянськ, Міллерово.

За даними Повітряних сил, під час відбиття нападу РФ було збито:

  • 76 крилатих ракет Х-101/"Калібр";
  • три керовані авіаційні ракети Х-59/69;
  • 35 ударних дронів типу "Шахед" і БПЛА невстановленого типу.

Ще 62 безпілотники були локально втрачені.

Таким чином, метою противника стали об'єкти української енергетики.

Удари по аеродромах і точках пусків "Шахедів": як протидіяти атакам РФ

"Нам все ще їх не вистачає, і ми пропускаємо деякі ракети, тому що фізично не встигаємо їх збивати. Крім того, нам потрібно більше систем, щоб цілеспрямовано в осінньо-зимовий період прикривати об'єкти енергетики. Нам потрібно насичення систем для того, щоб прикривати і фронт, і військові об'єкти, і об'єкти цивільної критичної інфраструктури", — сказав Мусиєнко.

За його словами, зараз Україна може атакувати аеродроми, з яких запускаються ракети, йдеться про смугу до 300 кілометрів. Щоб збільшити зону досяжності, потрібні ракети з дальністю мінімум від 500 кілометрів, в ідеалі — 500-700 кілометрів. Також Сили оборони намагаються вражати дронами ті ворожі об'єкти, які розташовані в глибині.

Можливості противника також можна зменшити завдяки ударам по об'єктах військової промисловості РФ, де можуть виробляти ракети та елементи до них. Крім цього, важлива постійна робота з Заходом, щоб партнери посилювали санкції та тиск на компанії, які допомагають Росії. Йдеться про країни, які ліберально ставляться до технологій подвійного призначення, зокрема, Китай.

Як вражати ворожі авіабази на великій відстані?

Мусиєнко зазначив, що однієї атаки недостатньо. Оскільки найціннішим на авіабазі є пункти управління, тобто диспетчерська вежа та обладнання, яке там є. Крім цього, важливі літаки та озброєння, яке є на авіабазі. Тоді як, зокрема, для знищення злітно-посадкової смуги потрібно велика кількість озброєння.

"Щоб це зруйнувати з важкими наслідками для ворога, треба бити тоді, коли там знаходяться літаки в великій кількості. І найважливіше — це пошкоджувати стратегічну авіацію або склади з ракетним озброєнням. Я не виключаю, що в майбутньому ми такі удари побачимо", — пояснив керівник Центру військово-правових досліджень.

Військовий експерт Дмитро Снєгірьов нагадав, що Україна вже завдавала ударів по ворожих аеродромах зі стратегічними бомбардувальниками. Йдеться про аеродроми "Енгельс" у Саратовській області, відстань від лінії українського державного кордону — до 700 кілометрів, "Оленья" в Мурманській області — 1500 кілометрів від лінії державного кордону.

Він зазначив, що по цих об'єктах працюють безпілотники, однак є певні обмеження в моменті використання. Тоді як так звані тактичні аеродроми ВКС РФ розташовані в зоні досяжності і ATACMS, Storm Shadow, SCALP, йдеться про близько 300 кілометрів.

Крім цього, Україна завдає удари по місцям пуску "Шахедів". Так нещодавно був атакований аеродром у Курській області та мис Чауда. Він зазначив, що Сили оборони потребують більш потужної зброї, зокрема, зараз постало питання про можливу передачу ракет Tomahawk з дальністю ураження 1500 кілометрів, зазначив Снєгірьов.

Зараз же українські БПЛА можуть вражати цілі на відстані приблизно до 2 тисяч кілометрів, однак бойова частина безпілотника в порівнянні з бойовою частиною крилатої ракети досить слабка.

Обстріл України: реально чи зменшити обсяги російських атак

За словами Мусиєнка, можливо зменшити наслідки атак, тоді як обсяги залежать від наявності у РФ літаків і ракет. Щоб зменшити наявність літаків, потрібно по них бити і знищувати. Ворог не виробляє стратегічну авіацію, тому кожен втрачений борт — це втрата, яку неможливо компенсувати. Він зазначив, що також важливі санкції, щоб обмежити доступ РФ до ринку технологій компонентів ракет, і посилення української ППО.

Снєгірьов переконаний, що обсяги ворожих атак можна буде зменшити за допомогою Tomahawk, адже тоді буде можливість тримати під вогневим контролем фактично всі аеродроми базування стратегічної авіації.

"Літальні апарати, які виходять у точку удару, знаходяться поза зоною ураження української системи ППО. Хоча й тут були позитивні моменти, коли нам вдавалося влаштовувати засідки з використанням Patriot. Але знову ж таки у Patriot дальність ураження — 120 кілометрів. Це певні обмеження, і росіяни зробили висновки і зараз не входять у зону ураження української ППО, а наносять удари з безпечної для себе відстані", — пояснив експерт.

Дмитро Снєгірьов повідомив, що вчора виповнилося 25 років, як Україна передала РФ свої 11 стратегічних бомбардувальників. Йдеться про Ту-160 і Ту-95МС. Згідно з договором 1999 року, Київ передав Москві близько 600 ракет Х-55 та стратегічні бомбардувальники, що значно знизило можливості України адекватно відповідати на подібні ракетні удари.

"