середа04 грудня 2024
g-novosti.in.ua

Сірий кардинал у Білому домі: яку владу може здобути Ілон Маск за Трампа?

Ілон Маск активно долучився до роботи перехідної адміністрації Дональда Трампа. Чому вплив мільярдера викликає занепокоєння навіть серед республіканців, та чи зміниться його значення після інавгурації 47-го президента США, з'ясовував Фокус.
Серый кардинал в Белом доме: какую власть может обрести Илон Маск при администрации Трампа?

Мультимільярдер Ілон Маск, який під час виборчої кампанії через свою організацію America PAC витратив на підтримку Дональда Трампа близько $150 млн, впевнено закріпився у ролі найближчого радника обраного президента. За повідомленнями американських ЗМІ, його помічали майже на кожному співбесіді кандидатів на високі посади у майбутній адміністрації, він грав у гольф з Трампом, а також обідав з ним і його дружиною Меланією. Крім того, бізнесмен брав участь у телефонних переговорах республіканця з світовими лідерами, в тому числі з президентами України та Туреччини Володимиром Зеленським і Реджепом Тайїпом Ердоганом, повідомив портал Axios.

А нещодавно The New York Times (NYT) з посиланням на джерела написала, що Ілон Маск вже проводить і особисті зустрічі на зовнішньополітичну тематику. Зокрема, зазначається, що він обговорив з постпредом Ірану при ООН Аміром Саїдом Іравані "перспективи зняття напруженості" між Тегераном і Вашингтоном. За даними джерел видання з іранської сторони, розмова тривала більше години і відбулася в секретному місці.

Як Ілон Маск став тінню Трампа

В серпні під час свого інтерв'ю з Дональдом Трампом Маск вперше пропонував створити "комісію з ефективності уряду", яка могла б контролювати витрати федеральних агентств. Напередодні виборів, виступаючи перед прихильниками республіканця на мітингу в Нью-Йорку, мільярдер заявив: бюджет федерального уряду може бути скорочений як мінімум на $2 трлн. Трампу ця ідея сподобалася, і нещодавно він оголосив про призначення Ілона Маска та іншого свого активного прихильника, підприємця Вівека Рамасвамі, керівниками новоствореного Міністерства ефективності уряду. Відомство отримало абревіатуру DOGE.

Поки не зрозуміло, чи буде ця структура офіційно існувати в складі федерального уряду США чи поза його межами. Справа в тому, що підрозділ уряду не може бути створено без згоди Конгресу. Крім того, як відзначає NPR, присутність Ілона Маска в адміністрації потенційно загрожує конфліктом інтересів: його компанії Tesla, SpaceX і Starlink отримують державне фінансування, і деякі дії цих структур також були предметом федерального розслідування.

дональд трамп, илон маск, илон маск и дональд трамп, илон маск выборы трампа, илон маск в белом доме, илон маск правительство США, илон маск серый кардинал, илон маск влияние на трампа

Слід зазначити, що зближення Ілона Маска і Дональда Трампа насторожує багатьох членів команди обраного президента. Бізнесмен "веде себе так, ніби він спільний президент, і намагається, щоб усі про це знали", повідомив NBC News неназваний співрозмовник з табору республіканців. Сам Трамп тим часом надає перевагу жартам на цю тему:"Ілон не хоче повертатися додому. Я не можу від нього позбутися".

Між тим два американських сенатора від Демократичної партії Джин Шахін та Джек Рід направили спільний лист генеральному прокурору США Меррику Гарланду та генеральному інспектору Пентагону Роберту Сторчу. Вони закликають провести розслідування щодо контактів мільярдера Ілона Маска з Кремлем.

Попутно зауважимо, що в кінці жовтня газета The Wall Street Journal опублікувала матеріал, в якому стверджувалося, що з кінця 2022 року Путін і Маск "перебувають у регулярному контакті". Видання зазначало, що мільярдер та російський президент обговорювали різні теми: від особистих до геополітичних. У Путіна після публікації матеріалу заявили, що той розмовляв з американським підприємцем лише один раз.

Між тим сенатори Шахін і Рід вважають, що контакти Маска з Путіним можуть впливати на участь SpaceX у державних контрактах. "Ці відносини між відомим противником США та паном Маском, отримувачем мільярдів доларів фінансування уряду США, викликають серйозні питання щодо надійності пана Маска як підрядника", — йдеться в тексті листа, який наводить Reuters.

Чому Маск перекрутив слова Зеленського

Тим часом опальний мільярдер висміяв заяву президента Зеленського про те, що Україна є незалежною країною, яку не можна змусити "сідати і слухати" за столом переговорів. По суті, Маск поширив видозмінену цитату Зеленського з його свіжого інтерв'ю Українському радіо. У викладі Маска цитата звучить так: "США не можуть змусити нас сидіти і слухати за столом переговорів. Ми — незалежна країна". "У нього дивовижне почуття гумору", — прокоментував Маск.

Насправді ж Маск не просто вирвав слова президента України з контексту, але й перекрутив їх. "Ми — незалежна країна. Мені здається, під час цієї війни наш народ і я особисто в переговорах з США, і з Трампом, і з Байденом, і з іншими європейськими лідерами довели, що з нами риторика "сідай і слухай" не працює. І це не тому, що ми такі. А тому, що так ми повинні в принципі ставитися до будь-якої країни. Поважати. Рівність — одна з тих цінностей, за які ми боремося сьогодні", — саме так звучить повна цитата Зеленського.

"Мене навряд чи можна назвати "фаном" Володимира Зеленського, але по суті — образа чинного Президента України — це плювок і в мій бік. Упевнений: потрібна реакція на цей несправедливий "наїзд", незважаючи на близькість Ілона Маска до Дональда Трампа. А взагалі, Маск не розуміє українців. Від слова — зовсім", — відзначає з цього приводу колишній посол України в США Валерій Чалий.

До речі, Ілон Маск, якого масово цитують росЗМІ, прокоментував інформацію про те, що США схвалили використання Україною дальнобійних ракет по території РФ. "Проблема в тому, що Росія відповість дзеркально", — зазначив він.

Як і коли Трамп може позбутися від Маска

Коментуючи роль Маска в команді Трампа експерт зауважив: "Тут бачимо класичну історію про доброго і поганого поліціянта. Тобто, через Маска Трампу дуже зручно зондирувати можливі варіанти різного роду розвитку подій по тому чи іншому тематичному кейсу. Тому, думаю, Маск і надалі буде виконувати функцію медійного зондування, виступаючи своєрідним тараном. Але, як би там не було, в комбінації Трамп-Маск, старша карта знаходиться в руках першого. Враховуючи темперамент Трампа і його амбі