ГПСУ дважды намагалася зареєструвати цей слоган як торгову марку російською та англійською мовами:
- "Русский военный корабль, иди на **й";
- Russian warship, go f**k yourself.
Відомство заявило, що права на використання фрази, вперше сказаної українським прикордонником на початку повномасштабної війни, повинні належати Києву.
Представники України пояснювали: бажання зареєструвати фразу було продиктоване тим, що на ринку є "дуже недобросовісні гравці", які використовують цей слоган, і Україна нічого не може зробити. Зокрема, не може завадити підприємцям з "нещирими намірами" продавати різноманітні товари з різними варіаціями цієї фрази та отримувати прибуток від цих продажів.
Офіс інтелектуальної власності Європейського Союзу (EUIPO) відмовив Госпогранслужбі у реєстрації прав на цей слоган, оскільки вважає, що він не відповідає вимогам ТМ. Українське відомство оскаржило відмову в суді.
Суд ЄС відхилив позов, вирішивши, що слова, які стали символом боротьби України з російською агресією, "не сприймаються як комерційний знак".
"Суд вважає, що фразу в знаку широко використовували і поширювали ЗМІ одразу після першого її використання з метою мобілізації підтримки України, вона дуже швидко стала символом боротьби України проти РФ. Отже, цю фразу використовували в політичному контексті, багаторазово і з метою вираження та заохочення підтримки України. Суд зазначив, що знак не здатен виконувати суттєву функцію товарного знака, а споживач сприйняв би його на товарі чи послузі лише як політичне послання", – йдеться в релізі.
Спікер Госпогранслужби Андрій Демченко в коментарі "Українській правді" 13 листопада розповів, що в Україні ГПСУ зареєструвала цю фразу як торгову марку. За його словами, відомство буде захищати висловлювання від можливих недобросовісних маніпуляцій.
"Ми повинні зберігати символи, які демонструють героїзм і мужність українських захисників, в тому числі й прикордонників, які є невід'ємною складовою сил оборони України, – підкреслив він. – Звісно, прикро, що прийнято таке рішення, але я переконаний, що Європейський офіс інтелектуальної власності та європейські судові інстанції керуються нормами законодавства, і ми повинні це прийняти. Сподіваємося, що вони також не допустять можливих реєстрацій за кимось іншим".