Президент Росії Володимир Путін відкрито погрожує ударом комплексом "Орешник" по Україні. На засіданні керівників країн блоку ОДКБ в Астані 28 листопада він заявив, що Генеральний штаб разом із Міністерством оборони РФ вже підбирають цілі. У списку — "центри прийняття рішень", військові об'єкти та підприємства оборонної промисловості.
Росія продовжить випробування "Орешника" у відповідь на удари ЗСУ далекобійними британськими та американськими ракетами по Брянській та Курській областях. Потужність удару ракети порівнянна з ядерною зброєю, підкреслював російський президент.
Тим часом джерела агентства Reuters, знайомі з даними американської розвідки, говорять, що дозвіл бити далекобійною зброєю по Росії не збільшив ризик ядерної атаки, незважаючи на все більш войовничі заяви Путіна.
"Оцінки були послідовними: ATACMS не змінять ядерні розрахунки Росії", — заявив співрозмовник.
Слід уточнити, що Путін на прес-конференції з захопленням розповідав журналістам про смертоносну дію зброї. Температура уражаючих елементів досягає 4 000 градусів, і він порівняв попадання "Орешника" з ударом метеорита.
"Якщо мені пам'ять не зраджує, на поверхні Сонця температура 5,5-6 тисяч градусів. Тому все, що знаходиться в епіцентрі вибуху, розділяється на фракції, на елементарні частинки. Перетворюється, по суті, в пил", — зауважив глава РФ.
Міністерство оборони Росії закрило небо над полігоном Капустин Яр до 30 листопада 2024 року. Російські медіа наганяють ситуацію: незабаром пройдуть випробування вже не порожнього "Орешника", Київ нібито атакують ракетою з бойовими зарядами, що стане неофіційним сигналом Заходу про серйозні наміри Кремля.
Українські власті не поспішають попереджувати українців про можливий удар "Орешником". Офіційних повідомлень про застосування цього озброєння до 30 листопада поки не було.
Коментуючи погрози Путіна про застосування нових ракет, керівник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов заявив, що це — не більше ніж спроба завадити закінчити велику війну.
Росія за час бойових дій використала практично всі види наявних озброєнь — від підводних човнів до стратегічної авіації. Нічого принципово нового росіяни не показали у випадку з ударом "Орешником", зауважував він.
Після сигналу повітряної тривоги у цивільних залишиться в середньому п’ять хвилин, щоб сховатися в укритті. Російські власті обіцяли попереджати населення українських регіонів, куди полетить ракета.
"Очікуються дуже масштабні руйнування від "Орешника". Сьогодні-завтра, судячи з заяви російської сторони, слід чекати сповіщень. Звичайно, після відомостей про пуски потрібно реагувати негайно і покинути регіон", — радить він.
Велику роль у попередженні про небезпеку обстрілів України відіграють моніторингові Teelgram-канали. Під час загрози пусків з полігону Капустин Яр слід вже мати "тривожний чемоданчик".
На думку спеціаліста, Путін не буде сповіщати українців за 5 хвилин до удару "Орешником", адже вважає, що цю зброю неможливо перехопити засобами ППО. Такі оптимістичні оцінки, очевидно, подали йому російські спеціалісти. Анонс удару відбудеться за 6-12 годин, і вказану зону ураження потрібно терміново покинути, незважаючи на те, що пуски можуть не відбутися.
"Західні розвідки в режимі онлайн відстежують всі ці пуски, йдеться ж про носії ядерної зброї", — продовжив він.
Віддалено від епіцентру вибуху експерт радить спуститися в напівпідвальні приміщення, підземні переходи, паркінги або станції метро після сигналу тривоги. Якщо продумати маршрут, можна за 5-7 хвилин добігти до укриття. Хоча заявлені протибункерні можливості ракети змушують задуматися, чи допоможе це.
"Ракета вражає навіть високо захищені об'єкти, розташовані на великій глибині. Все, що знаходиться в епіцентрі вибуху, розділяється на фракції, елементарні частинки, перетворюється, по суті, в пил", — говорив російський президент.
Тим, хто вирішив залишитися в квартирах, Молодан радить ховатися ближче до шахти ліфта, у найміцнішому просторі в багатоповерхових будинках. Ефективними укриттями є паркінги, метро та підземні переходи.
Слід підкреслити, що Київ краще за інші українські міста захищений західними системами ППО, успішних російських ударів по центру столиці за час війни було вкрай мало. Ракети ЗС РФ ще не вражали урядові будівлі в столиці, але на що здатен "Орешник", поки невідомо.
Нагадаємо, в Пентагоні вважають, що "Орешник" — це модифікація міжконтинентальної балістичної ракети РС-26 "Рубеж". Росія випробовує її з 2011 року.
Джерела агентства Reuters зазначали, що випущена Росією по Дніпру 21 листопада балістична ракета містила кілька бойових частин без вибухівки. У США впевнені, що на озброєнні російської армії є всього кілька таких ракет.