середа11 грудня 2024
g-novosti.in.ua

ТЦК можуть бути розформовані: як зміниться мобілізація, переваги та недоліки нової ініціативи.

Тимчасова слідча комісія Верховної Ради вирішила ліквідувати ТЦК та СП та створити замість них рекрутингові центри. Війна в Україні триває, і потреба фронту в бійцях залишається на високому рівні. Фокус з'ясував, як це рішення вплине на мобілізацію.
Расформирование ТЦК: как это повлияет на мобилизацию, а также достоинства и недостатки новой инициативы.

У вівторок, 12 листопада, народний депутат та екс-член фракції "Слуга народу" Юлія Яцик заявила, що Тимчасова слідча комісія (ТСК) Верховної Ради дійшла висновку про необхідність ліквідації ТЦК та СП, а натомість створення рекрутингових центрів, в яких працюватимуть цивільні особи. Також нардепи пропонують працівників ТЦК повернути до армії та зміцнити ними частини ЗСУ.

"Ми запропонували у своєму звіті розформувати ТЦК як орган і створити рекрутингові центри з числа, в тому числі, цивільних осіб. Працівники центрів комплектування є військовослужбовцями, які можуть ефективно виконувати свої задачі в зоні бойових дій", — сказала вона.

На думку нардепа, з екс-працівників ТЦК створять десять бригад (в одній бригаді, умовно, 3 тисячі осіб).

З Яцик не погодився нардеп і секретар комітету Ради з нацбезпеки Роман Костенко. Він вважає, що без ТЦК мобілізація зупиниться. За його словами, поки в Україні немає чіткого механізму, який би замінив роботу військкоматів.

Розформування ТЦК: як зміниться мобілізація

Член ТСК ВР нардеп з фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко є одним з ініціаторів розформування ТЦК та СП. Політик вважає, що військкомати повинні бути замінені на рекрутингові центри з цивільними працівниками, а люди з бойовим досвідом повинні виконувати інші завдання. На його думку, ця ініціатива покращить процес мобілізації в Україні.

Народний депутат, член комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики Мар’яна Безугла заявила, що якщо розформувати ТЦК, залишити тільки рекрутингову функцію, передати адміністративні обов’язки ЦПАУ та ввести прямий призов у бригади з централізованим моніторингом, то не менше 50 тисяч працівників ТЦК могли б поповнити бойові підрозділи.

"Це те, що нам потрібно, і на що не вистачає людей. Не обов'язково всіх переводити в солдати, адже є різні адміністратори, делопроизводителі і тому подібне. Частина людей може бути перепрофільована на інші спеціальності", — пояснила нардеп.

На її думку, репутація ТЦК необоротно зіпсована, і на це є об'єктивні причини, і не лише те, що працівники військкоматів відповідають за примусову складову призову, але і як проводять мобілізацію та дотримуються прав громадян. Більше того, існує великий рівень корупції.

ТЦК сховані в Сухопутних військах, мають кілька рівнів додаткового прийняття рішень, так званих прокладок, і тільки потім коло замкнеться на Генеральному штабі. Якщо не розформувати, за словами Безуглої, то потрібно вивести ТЦК під кадровий центр Генштабу або передати Міноборони для додаткових складових контролю.

Розформування ТЦК — це цілком реальна річ. Зокрема, адміністративні функції може виконувати ЦНАП, можна диджиталізувати через "Дію", "Армія+" або "Оберіг". Тоді як рекрутингові центри розвиваються окремо, тому їх потрібно залишити і більше розвинути, вважає Безугла.

Зараз якість мобілізації падає через роботу ТЦК та недовіру до системи, коли люди не знають свого військового шляху. Адже мобілізованих спочатку вчать для одних посад, а потім недоучують і відправляють у посадки.

"Це все так не працює, і треба зробити висновок, що воно так не працює. Тому призов у бригади, полегшення переведення між підрозділами — це все повинно сформувати у нас середовище, коли є провідні бойові підрозділи, яким довіряють, і які хочуть і здатні мобілізувати собі людей не лише добровільно, але й забезпечити дообучення, місце і роль у себе. А є ті, які просто відпадуть і повинні бути взагалі розформовані, тому що вони неефективні", — пояснила вона.

Безугла бачить єдиним шляхом до перемоги не радянську систему армії, а інновації в бойових підрозділах. Зараз же простежується розрив між вищими військовими штабами, адміністративними структурами армії і тим, що є якийсь досвід у бригадах. Важно, щоб максимально розвивалися горизонтальні зв'язки, щоб також впроваджувалися принципи менеджменту в Збройні сили, щоб фактично все стало корпорацією національного опору.

"ТЦК в цій корпорації національного опору не зовсім місце ні ідеологічно, ні ідейно, ні організаційно", — заявила вона.

Нардеп зазначила, що якщо не повернути довіру людей до призову, то Україна програє війну.

"За що я і борюся. І, до речі, в цьому я опонент Костенка, який захищає генералитет. Він вважає, що повинна бути ця система, бо вона стабільна, і під час війни армію не можна реформувати. Але той, хто змінюється, той перемагає. Війна — це гонка реформ", — підсумувала вона.

Мобілізація зупиниться: як призивати людей без ТЦК

"Не розроблена програма, неможливо уявити, як буде працювати ця система в подальшому", — повідомила вона.

На питання, чи згодна Родина з тим, що мобілізація зупиниться без ТЦК, вона відповіла, що можливо так, адже поки не розроблені інші програми, не визначені організації, які будуть відповідати саме за постачання мобілізаційного ресурсу.

"Рекрутинг — це взагалі чудово. На мою думку, задум чудовий, і він дійсно працює. Але в даний час, мені здається, поки неможливо повністю укомплектувати військові частини лише за допомогою рекрутингу", — додала вона.

Військовий експерт, полковник запасу ЗСУ Олег Жданов виступає за реформування ТЦК, а не розформування.

Він ставить питання: хто сьогодні проводив аналіз, скільки відсотків мобілізаційного ресурсу дає рекрутинг, а скільки ТЦК? Жданов вважає, що якщо сьогодні розформувати військкомати, то завтра бійці з лінії фронту просто підуть додому, бо нікому буде комплектувати армію. Експерт переконаний, що спочатку потрібно створити організацію, яка замінить ТЦК, або реформувати існуючу. Необхідно вивести ТЦК з складу Сухопутних військ і передати їх Міноборони, зробити цивільними організаціями. Тоді як по мірі розповсюдження рекрутин