середа11 грудня 2024
g-novosti.in.ua

Тупик для України: чому небезпечно дозволяти використовувати ATACMS та чому не можна атакувати Кримський міст.

Україна отримала дозвіл на удари ATACMS по території РФ, зокрема по Курській області, яка є стратегічною для України. Фокус дізнався про небезпеку такого рішення та пояснює, чому Сили оборони не можуть атакувати Кримський міст.
Опасности для Украины: почему разрешение на использование ATACMS и атаки на Крымский мост могут привести к серьезным последствиям.

17 листопада стало відомо про дозвіл президента США Джо Байдена застосовувати Україною далекобійні ракети ATACMS для ударів вглиб території Росії. Таким чином, основними цілями можуть стати російські та північнокорейські війська в Курській області.

Вже сьогодні, 19 листопада, українські війська вразили один з арсеналів матеріально-технічного забезпечення ворога в Брянській області.

"В ніч на 19 листопада 2024 року підрозділи Збройних сил України, у взаємодії з іншими складовими Сил оборони, завдали вогневого ураження по арсеналу 1046 центру матеріально-технічного забезпечення", — йдеться в повідомленні Генштабу.

За даними джерел "Цензор.нет", Сили оборони вперше для ударів використали балістичні ракети ATACMS. Журналіст Юрій Бутусов впевнений, що такі удари можуть не привести до швидкого перелому в війні, але точно завдадуть значних втрат тиловим об'єктам ЗС РФ, ускладнять маневр і логістику противника, змусивши ще більше розтягнути системи ППО.

Дозвіл на удари ATACMS по РФ: чому це дипломатична пастка для України

Військовий експерт Дмитро Снегірьов вважає, що дозвіл бити ракетами ATACMS по території РФ є "дипломатичною пасткою" для України.

За його словами, в цьому і полягає небезпека для України. Адже Київ апелював до того, що потрібна зброя, яка змінить хід бойових дій. Наразі ж отримали таку зброю у вигляді ATACMS, але з обмеженим використанням, і риторика України вже не буде працювати. Снегірьов зазначив, що за два місяці до інавгурації Трампа українська сторона повинна продемонструвати ефективність використання цих ракет, саме тому зараз було надано дозвіл на атаки. Якщо цього не станеться, то Трамп зможе апелювати до того, що ATACMS дали, а де кардинальна зміна в ході бойових дій?

Експерт зазначив, що дальність ATACMS становить 300 кілометрів, тоді як аеродроми зі стратегічними бомбардувальниками знаходяться поза зоною ураження ракет. Він нагадав, що сьогодні був атакований склад матеріально-технічного забезпечення в Брянській області, однак противник може їх перенести на відстань понад 300 кілометрів, що ускладнить ефективне використання.

"Але це дасть можливість Трампу говорити і тиснути на Україну в моменті того, що ми вам дали F-16, ATACMS, матеріально-технічну допомогу на суму в 180 мільярдів доларів, але, на жаль, хід бойових дій не змінився. Тобто тупик для обох сторін, а тому сідайте за стіл переговорів", — пояснив Снегірьов.

Він зазначив, що США будуть використовувати ці ракети як важіль впливу на обидві сторони війни. Для України це обмежена дальність ураження та кількість, тоді як також неможливість використання риторики про непостачання озброєння.

"Тобто ми дали, ви не переломили хід бойових дій, сідайте за стіл переговорів", — зазначив експерт.

Росії ж чітко дається зрозуміти, що Захід підтримує Україну в моменті переговорного процесу, посилюючи її позиції в Курській області. Однак, за словами Снегірьова, якщо РФ не сяде за стіл переговорів, то в подальшому можливе надання дозволу бити Україні по всій території РФ.

"План Трампа передбачає створення демілітаризованої зони, протяжністю в 1300 кілометрів. Це серйозна пастка для Росії. Протяжність російсько-українського фронту — 900 кілометрів, відстань по державному кордону між Сумською та Харківською областями — 300 кілометрів. Відповідно, 100 кілометрів — це Курська область, яка контролюється ЗСУ", — розповів Снегірьов.

За його словами, Путін наполягає на статус-кво захоплених територій на момент початку переговорів. Умовно кажучи, якщо ворог контролює Луганську область, то вона залишається його, однак аналогічна ситуація і з територією РФ — близько 700 квадратних кілометрів буде Україні. Президент РФ розуміє, що це стане політично-інформаційним поразкою особисто для нього. Саме тому основне напрямок російського наступу не Покровське чи Курахівське напрямки, а Курське, зазначив Дмитро Снегірьов.

"Путін намагається до дня інавгурації Трампа видавити ЗСУ з Курської області. Тому не випадково (союзники, — ред.) надають дозвіл Україні бити по російській території саме в Курській області, щоб ми утримали під контролем ситуацію до моменту інавгурації Трампа, дають нам можливість посилити власні переговорні позиції", — підкреслив експерт.

Він повідомив, що ворог тисне по всьому участку фронту, однак Курська область для України є стратегічною.

"Нам потрібно будь-якою ціною утримати своє присутність у Курській області", — підсумував Снегірьов.

"Шольц сказав Путіну, що треба вивезти війська і припинити вогонь. Путін відповів: "Ні, ми не готові на такі умови". Сполучені Штати роблять наступний крок і дають дозвіл на застосування ракет по Курській області. Я думаю, наступна умова буде така ж для Путіна з боку наших партнерів. Але якщо Путін відмовиться, тоді партнери можуть дати дозвіл на застосування по всій території РФ ракет на всю їх дальність ураження", — повідомив Жданов.

За його словами, союзники вирішили, що не можуть дати програти Україні. Адже перемога Путіна в будь-якому вигляді буде означати поразку Заходу.

"Тому тут кожен воює за власні інтереси. Коли інтереси збігаються, то ми союзники. Коли інтереси розійдуться, то повірте, ті ж самі Сполучені Штати здадуть нас з усім потрохом, навіть і оком не моргнуть. Тому кожен воює за своє. Вони не можуть дати нам програти. Вони тиснуть на Путіна, щоб він почав домовлятися. І для них важливо, щоб ми не програли", — пояснив військовий експерт.

Дуже мало публічної інформації про ракети ATACMS, які має Україна, зазначив військовий експерт Павло Нарожний. Тобто невідомо, яку саме модель і якого року виробництва нам передали. Він зазначив, що дозвіл бити цією зброєю по території РФ допоможе в війні. Адже можна буде бити по командним пунктам, складам пального, боєприпасів, скупченню військ.

Тільки територія РФ: чому Україна не атакує Кримський міст

На думку Снегірьова, між Україною та Росією існують