Росія під час атаки вранці 21 листопада застосувала новий тип озброєння в рамках масованого удару по Україні. З Астраханської області окупанти запустили міжконтинентальну балістичну ракету (МБР), тип якої визначить експертиза.
Повітряні сили України заявили, що російські війська атакували підприємства та критичну інфраструктуру Дніпра ракетами різних типів, у тому числі МБР. Використання нової російської ракети підтвердив і президент України Володимир Зеленський. Всі характеристики, включаючи швидкість і висоту, за його оцінками, відповідають МБР.
У ЗМІ з'явилася версія про запуск по Дніпру ракети "Рубеж", носія ядерного заряду, здатного вражати цілі на відстані до 6 000 кілометрів. Повідомлення про загрозу застосування ЗС РФ балістичної ракети середньої дальності РС-26 "Рубеж" з'явилися ще 20 листопада. В цей же день у Києві закрилися посольства США та ряду європейських країн.
У соцмережах поширюються відео прильотів МБР, як стверджується, по заводу "Южмаш". На кадрах видно розліт бойових блоків ракети, але як таких вибухів на землі не було.
РС-26 "Рубеж" та інші ракети такого ж класу "Тополь" і "Ярс" розроблялися як зброя масового ураження. "Рубеж" має чотири роздільних блока потужністю 0,3 мегатонни кожен. Така система розділення називається "автобус", розповідав головний редактор Defense Express Олег Катков.
Старший аналітик Австралійського інституту стратегічної політики Малколм Девіс впевнений, що запуском МБР по Дніпру в Москві намагалися змусити Захід припинити підтримку України. Це також своєрідний сигнал-відповідь на удари ракетами ATACMS і Storm Shadow по російській території: вранці 20 листопада бомбардувальники ЗСУ випустили 10 крилатих ракет Storm Shadow по командному пункту групи військ "Північ" у Мар'їно Курської області.
Оновлена ядерна доктрина Росії дозволяє використовувати ядерну зброю у відповідь на використання Україною західних неядерних дальнобійних ракет. Ймовірно, війська РФ продемонстрували в Дніпрі готовність завдати ядерного удару.
За його словами, на наявних відеозаписах удару МБР видні наслідки кінетичного удару після падіння частин ракети. Це може свідчити про обладнання ракети габаритними макетами ядерних зарядів.
"Сумніваюся в доцільності використання ракет середньої або міжконтинентальної дальності проти України. У Росії є великий арсенал тактичної ядерної зброї. Практичної мети цей удар очевидно не мав, це "вистріл з гармати по горобцях", — вважає аналітик.
Оснастити ядерною бойоголовкою можна "Іскандери", "Кінжали", крилаті ракети типу Х-55 та Х-102 та багато інших снарядів. Наприклад, 17 листопада 2022 року ЗС РФ випустили по Україні крилату ракету Х-55 з імітатором ядерного заряду.
Мета такого кроку — шантаж, демонстрація можливостей і підвищення ставок Кремлем. Спроба залякати лідерів західних країн, підірвати підтримку України в критичний момент війни. Найбільша перевага президента Росії Володимира Путіна в цій війні — вміння залякувати лідерів іноземних держав.
"Злочинний удар [по Дніпру] ще раз доводить, що Москва хоче залякати вільний світ. Єдиний можливий відповідь — військова та політична підтримка України, зняття всіх політичних обмежень на користь здорової військової стратегії. Можливі поступки країн Заходу можуть мати значно гірші наслідки, ніж удар 21 листопада", — додав Жмайло.
Сімейство МБР не призначене для враження цілей на такій малій відстані: ракета, що вразила Дніпро, пролетіла близько 800 кілометрів, додає керівник програм безпеки Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Павло Лакійчук.
"Американські посольства в Києві попереджали, але вдарили по Дніпру. Побоялися, що ракету зб'ють українські ППО? Росіяни не раз говорили про непереможність "Кінжалів" і "Іскандерів", але війна довела зворотне. Уявіть, а раптом "Ярс" знищать?" — зауважує він.
З військово-політичної точки зору удар по Дніпру виглядає як перехід на новий рівень ескалації. Навіть у відповідь на удари ракетами ATACMS і Storm Shadow це — несопоставна міра. Технічна можливість завдати удар тактичною ядерною зброєю є, але в Кремлі бояться наслідків такого кроку не тільки від Заходу, але і Китаю разом з Індією, зійшлися у думці військові експерти.
Нагадаємо, в Росії хочуть відновити п’ять виробничих цехів для випуску твердопаливних двигунів для балістичних ракет "Іскандер-М" та МБР "Ярс". Координати заводів є у відкритому доступі.
Російські війська також просуваються на Донбасі в районі Дар'їно, Курахово, Нижнього Клина, Кремневого, Раздольного, Новодонецького та Дальнього. За минулу добу відбулося 153 бойових зіткнення.