Державний оператор тилу (ДОТ) з метою уникнення повторення ситуації з закупівлею неякісної продукції у недобросовісних переможців тендерів планує у 2025 році під час проведення закупівель, окрім цінових критеріїв, ввести ряд кваліфікаційних вимог для учасників, зокрема локалізацію виробництва та контроль виробничого процесу.
"Щоб запобігти повторенню таких ситуацій, ДОТ у 2025 році має намір серед вимог до учасників тендерів додати локалізацію виробництва, а також посилити кваліфікаційні вимоги: наявність матеріально-технічної бази; кваліфікованих працівників; підтвердження аналогічного досвіду; фінансову спроможність учасників", - повідомили агентству "Інтерфакс-Україна" у прес-службі ДОТ.
Окрім цього, передбачається ввести контроль над виробничим процесом з обов’язковим графіком виробництва, з чітко визначеними 8 контрольними точками.
"Це забезпечить ДОТ можливість моніторингу виконання договірних зобов’язань на кожному етапі. У випадку затримки виконання кожної контрольної точки більше ніж на п’ять робочих днів без об’єктивних причин можуть застосовуватися оперативні заходи, зокрема, часткове або повне розірвання договору", - зазначили в прес-службі.
Раніше ряд представників легкої промисловості України оприлюднили ситуацію з закупівлею для ЗСУ неякісних товарів (зокрема, зимових маскувальних костюмів, термобілизни) у компаній, які вигравали тендери за рахунок найнижчої цінової пропозиції, але не мали власних виробничих потужностей, що в результаті призвело до постачання неякісної продукції.
При цьому представники галузі підкреслювали: українська легка промисловість готова повністю забезпечити потреби в цій продукції.
У свою чергу, Міністерство економіки в жовтні повідомило про готуючі зміни до постанови №1275 (про оборонні закупівлі в період військового стану), в яких буде визначено обов’язкове застосування критерію оцінки локалізації виробництва (25%), у тому числі для товарів легкої промисловості, і прогнозувало його прийняття орієнтовно через два місяці.
При цьому генеральний директор ДОТ Арсен Жумаділов підкреслив, що прийняття цієї постанови бажано синхронізувати з планом проведення електронних закупівель на 2025 рік.
"Українські виробники дуже очікують від уряду ініційованих Мінекономіки змін. Оскільки якщо буде введена давно обіцяна локалізація в закупівлях речового майна для ЗСУ, це зробить неможливим демпінг від ненадійних імпортерів і захистить нашу економіку", - написав нещодавно засновник групи компаній "Текстиль-Контакт" Олександр Соколовський.