середа22 січня 2025
g-novosti.in.ua

Страхові компанії поки що не враховують страхову історію клієнта при розрахунку вартості автоцивілки, але планують це робити - опитування СК.

Страхові компанії України на даний момент не враховують страхову історію клієнтів при розрахунку вартості автогромадянської відповідальності. Це зміниться з набранням чинності закону про обов'язкове страхування автогромадянської відповідальності власників наземних транспортних засобів (ОСАГО), який почне діяти з 1 січня 2025 року.
Страховщики пока не учитывают страховую историю клиента при вычислении стоимости автогражданки, но в будущем планируют это сделать, согласно опросу СК.

Страхові компанії України при розрахунку вартості автоцивілки поки що не враховують страховий досвід клієнта, як це передбачено законом про обов'язкове страхування цивільної відповідальності власників наземних транспортних засобів (ОСЦПВ), який набирає чинності з 1 січня 2025 року.

Про це свідчить опитування, проведене агентством "Інтерфакс-Україна", серед провідних страховиків на цьому ринку.

Налаштування доступу до повної історії страхування клієнта (поза одним страховиком) тривають, тому страхові компанії орієнтуються при укладанні полісів лише на власну страхову історію з клієнтом, зазначила генеральний директор СК "Гардіан" Тетяна Щучєва.

Вона також додала, що найближчим часом страховики очікують таку можливість з боку централізованої бази даних Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ).

За словами гендиректора, в СК "Гардіан" станом на 10 січня вартість полісу на легкові автомобілі з об'ємом двигуна до 1600 куб. см для зареєстрованих ТЗ становить від 2,5 тис. грн - 5 зона (невеликі населені пункти – ІФ-У) до 5 тис. грн - 1 зона (Київ - ІФ-У), для незареєстрованих авто ціна складе від 9,6 тис. грн.

Про те, що страховики ведуть активну роботу в цьому напрямку, підтвердила й директор департаменту розвитку роздрібних продуктів та сервісів СК "ІНГО" Ольга Іванцова. "Поки невідомо, як відреагують на такі зміни банки, маркетплейси та агрегатори, які працюють з цілим рядом страховиків і змушені підлаштовуватися під усіх. Тому вартість полісів того ж страховика може відрізнятися на різних платформах", - зазначила вона.

Іванцова також уточнила, що при розрахунку вартості полісу "ІНГО" враховує попередній досвід страхування, тобто застосовується бонус-малус. Однак провідні страховики однозначно будуть збирати більше інформації про клієнта, що дозволить їм поглибити сегментацію. Наприклад, "ІНГО" планує враховувати такий критерій, як повна маса транспортного засобу та інші.

"Чим більше інформації про клієнта, тим краще реалізувати принцип індивідуального підходу. У більшості випадків це означає зниження вартості полісу", - констатувала вона.

За словами Іванцової, з початку року залежно від категорії ТЗ, регіону експлуатації, об'єму двигуна вартість полісу в СК "ІНГО" зросла від 50% до 70%.

За словами директора з комерційної діяльності СК "Експрес Страхування" Єкатерини Лукашенко, страхова історія клієнта є важливим фактором, поступово інтегруючимся в процес формування вартості полісів ОСЦПВ. Компанія вже використовує ці дані для юридичних осіб, а також працює над удосконаленням підходів, що дозволяють враховувати цей фактор для фізичних осіб.

Питання врахування страхової історії клієнта є одним із найобговорюваніших у сфері ОСЦПВ, зазначає радниця голови правління НАСК "Оранта" Олена Машаро.

За її словами, основний принцип цього виду страхування полягає в тому, що всі страховики-автовласники – як ті, хто став винуватцем ДТП (їх меншість, близько 2,5% за рік), так і ті, хто не допустив аварій, – спільно формують фонд, з якого здійснюються виплати постраждалим у результаті ДТП. Якщо ті, у кого не було ДТП, платитимуть значно менше, ніж винуватці аварій, то для забезпечення достатнього розміру фонду базовий платіж доведеться суттєво збільшити порівняно з поточним рівнем, при якому знижки за безаварійну їзду не враховуються. Саме тому зараз компанія шукає оптимальну модель, яка дозволила б зробити облік історії страхових випадків одночасно справедливим і ефективним.

В СК ARX також поки не враховують страхову історію клієнта при визначенні ціни, але планують у перспективі ввести цей фактор при розрахунку платежу.

"Ми першими ввели і надалі використовуємо такі фактори для розрахунку платежу, як вік власника (фізособи) і вік авто. Чим довший водійський стаж, тим дешевше поліс на автоцивілці", - сказали в компанії.

При цьому уточнюють, що в Європі ця практика існує вже багато років. Наприклад, у Німеччині страхова премія може різнитися вісім разів. Один заплатить EUR100, інший - EUR800.

На запитання, на скільки може зрости середній розмір збитку після вступу в дію нового закону, який спрямований на захист споживачів страхових послуг, Іванцова відповіла, що, як очікується, частота заявлення шкоди зросте приблизно на 10%, адже тепер процес врегулювання став набагато зрозумілішим і швидшим. Клієнтам більше не доведеться проходити складний шлях через страхову компанію іншого учасника ДТП, що знижує бар'єр для подачі заявок у розстрочку. Щодо середнього розміру виплат, то "ІНГО" прогнозує його зростання більш ніж удвічі.

"Ми також очікуємо збільшення рівня виплат на ринку в цілому. Якщо раніше цей показник коливався в межах 40-50%, то тепер він може зрости до 60% і навіть більше. Це пов'язано з тим, що страховики будуть врегульовувати збитки більш оперативно, а нові умови договорів ОСЦПВ передбачають вищий рівень компенсацій, ніж раніше", - зазначила директор департаменту СК "ІНГО".

Як повідомила Щучєва, за підсумками 11 місяців 2024 року середній розмір збитку по ринку становив 33 тис. грн. "Ми прогнозуємо його двократне збільшення, яке відбуватиметься поступово, протягом 2025 року", – сказала вона.

З тим, що розмір виплати постраждалим зросте, погоджується й Машаро. За її прогнозами, по одному страховому випадку він може досягти 50-60 тис. грн. Відповідно, прогнозується й підвищення рівня виплат.

"Однак все тільки починається, і попереду ще чимало невизначеностей і змін. Сподіваємося, що ці нововведення принесуть позитивні результати як усім учасникам дорожнього руху, так і подальшому розвитку ринку страхування в Україні", - підкреслила вона.

В СК "Експрес Страхування" прогнозують, що протягом 2025 року цей ріст буде поступовим, оскільки значна частина автомобілістів ще матиме поліси, укладені в 2024 році. І вже до кінця 2025 року середній розмір чека по полісах ОСЦПВ може зрости на 70-100% порівняно