Українська асоціація девелоперів, що об'єднує найбільші будівельні компанії, повідомила про системну блокаду роботи галузі з боку ряду політиків та "псевдоактивістів".
В офіційній заяві нагадують про те, що агресор зруйнував житло більш ніж 1,5 мільйона українських сімей, обсяги будівництва скоротилися вдвічі в порівнянні з довоєнними показниками. За мінімальними підрахунками, в існуючих умовах для забезпечення житлом цих сімей знадобиться не менше 25 років. Створення державою умов для розвитку будівельної галузі та забезпечення житлом українців повинно бути одним з пріоритетних завдань держави.
"Однак будівельна галузь не просто позбавлена підтримки, вона знаходиться під постійним тиском і блокадою. Девелоперів, за якими стоять мільйони українських сімей і сотні тисяч працівників, сьогодні намагаються взяти в економічні заручники деякі політики та псевдоактивісти, чиновники та судді. Вони разом з окремими представниками деяких структур незаконно блокують роботу цілого сектора економіки. Влада в ряді випадків або потурає їм, або просто робить вигляд, що проблеми не існує", - зазначено в оприлюдненій заяві.
Асоціація провела дослідження ситуації за 2017-2024 роки, було опитано 13 з 22 компаній-учасників, проаналізовано 193 кримінальних провадження. В середньому на один об'єкт припадає п'ять справ, при цьому 52% справ стосуються порушень з боку державних службовців, 84% справ супроводжуються арештами рахунків і майна, допитами та обшуками. Лише 17% справ завершено. При цьому 74% опитаних повідомили про те, що не виконуються норми КПК щодо обмеження термінів досудового розслідування та застосування термінів давності притягнення до кримінальної відповідальності за правопорушення. Наприклад, найдавніший епізод, за яким відкрито справу - 17 років.
"Після року будівництва чиновник під тиском вулиці може скасувати своє ж рішення, видане за законом. Окремі силовики – відкрити кримінальне провадження лише на підставі бажання запросити бізнес до "обговорення фінансового питання". В результаті псевдоактивісти та силовики заробляють, економіка втрачає, громадяни не отримують своє житло", – пояснюється в заяві Української асоціації девелоперів.
Автори заяви підкреслюють, що будівельна галузь знаходиться під постійним тиском і блокадою. Навіть при наявності всіх дозволів і документів у будівельників немає гарантії, що органи центральної влади або місцевого самоврядування не змінять правила на ходу і не заблокують будівництво. В результаті девелопери банкрутяться, економіка втрачає мільярди, а люди не отримують житло, підкреслюють девелопери.
В Асоціації попереджають, що подальше ігнорування проблем галузі державою призведе до катастрофічних наслідків. Галузь зупиниться, а ціни на житло стрімко злетять, що зробить його ще більш недоступним для більшості громадян.
Найбільші українські будівельні компанії звертаються до президента, Кабінету Міністрів та інших органів влади з закликом втрутитися в ситуацію.
"Вимагаємо чесних правил! Відновити дотримання законів у будівельній галузі всіма її учасниками! Зупинити свавілля псевдоактивістів та силовиків! Притягнути до відповідальності вимагателів і шантажистів! Розглядати питання культурної спадщини виключно в правовому полі, а не під тиском вулиці! Заборонити застосування законів і норм заднім числом! Припинити переписувати правила в будівельній галузі на ходу!" – зазначено в заяві.
Якщо цього не зробити сьогодні, завтра державі буде нікого відстоювати, резюмують в Асоціації девелоперів.
Створена в листопаді 2023 року Українська асоціація девелоперів (UA Developers) об'єднує лідерів вітчизняного ринку нерухомості. На сьогодні це KAN Development, РІЕЛ, Stolitsa Group, SAGA Development, "Ковальська", "Інтергал-Буд", Perfect Group, DIM, TARYAN Group ("Познякижилстрой"), Асоціація західноукраїнських забудовників, ENSO, BudCapital, BUD Development, IB Alliance, Futura, "Ліко-Холдинг", GEOS, Citex Development, Ave New Development, Caspian Service, UDP та Consulting Development. В цілому учасники Асоціації представляють 92% ринку первинної нерухомості Києва та 24% ринку України.